İki farklı su kaynağının doğal alabalık (Salmo coruhensis) anaçlarının sperma kalitesine etkisinin araştırılması
Effects of two different water resources on sperm quality of broodstock of trout (Salmo coruhensis)
- Tez No: 446699
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında farklı su kaynaklarında (Dere suyu ve Kuyu suyu) yetiştirilen kırmızı benekli doğal alabalıkların (Salmo coruhensis Turan, Kottelat & Engin, 2010) üretim döneminde elde edilen sperm kalitesinin karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anaç balıklardan oluşturulan Dere Suyu Grubu (DSG) dış ortamda gün ışığında, Kuyu Suyu Grubu (KSG) ise kuluçkahane ortamında floresan ışık kullanılarak bakıma alınmıştır. Çalışmada 3+ yaşında 2147±647 g ağırlığında ve ortalama toplam boyları 56±2 cm olan 20 adet erkek anaç balık kullanılmıştır. Sağım öncesinde farklı koşullarda bakım ve beslemeye tabii tutulmuş olan anaç balıklardan elde edilen spermlerin spermatolojik özelliklerinden toplam motilite (%), progresif motilite (%), sperm hacmi (ml), seminal plazma pH'sı, seminal plazma ozmolalitesi (mOsm/kg), spermatozoa yoğunluğu (x109hücre/ml), motilite süresi (sn) Dere Suyu Grubu ve Kuyu Suyu Grubu için birlikte sırasıyla; %93,90±7,47 ve %82,68±10,10, %37,94±25,06 ve %19,91±11,52, 12,6±7,1 ml ve 6,16±2,5 ml, 7,22±0,2 ve 7,35±0,3, 264,11±22,1 mOsm/kg ve 299±95,3 mOsm/kg, 4,0±1,7x10^9hücre/ml ve 4,2±1,5x10^9hücre/ml, 36,63±6,72sn ve 40±3,4sn olarak tespit edilmiştir. Spermatozoanın kinematik özelliklerinden olan VCL (μm/s), VSL (μm/s), VAP (μm/s) LIN (%), STR (%) değerleri Dere Suyu Grubu ve Kuyu Suyu Grubu için birlikte sırasıyla, 102,50±18,39 μm/s ve 92,18±23,56 μm/s, 80,82±19,31 μm/s ve 81,63±20,78 μm/s, 83,73±19,43 μm/s ve 84,40±21,64 μm/s, %79,50±7,80 ve %87,15±7,07, %95,45±1,85 ve %95,04±5,67 olarak rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, red spotted trout (Salmo coruhensis) reared in different water sources (stream water and well water) was compared in terms of sperm quality during the spawning season. Stream water group was kept in daylight whereas well water group was in the hatchery with fluorescent light conditions. 20 males, +3years of age with 2147± 647 gr mean weight and 56±2cm mean length were used in the study. Values of Total motility, progressive motility, sperm volume, seminal plasma pH, seminal plasma osmolality, Spermatozoa density and motility duration parameters were; %93,90±7,47 and %82,68±10,10, %37,94±25,06 and %19,91±11,52, 12,6±7,1 ml and 6,16±2,5 ml, 7,22±0,2 and 7,35±0,3, 264,11±22,1 mOsm / kg and 299±95,3 mOsm / kg, 4,0±1,7x10^9 cells/ml and 4,2±1,5x10^9 cells/ml, 36,63±6,72 sec and 40±3,4 sec, for Stream Water Group and Well Water Group, respectively. Values of VCL (μm/s), VSL (μm/s), VAP (μm/s) LIN (%) and STR (%) which are the kinematic characteristics of spermatozoa are 102,50±18,39 μm/s and 92,18±23,56 μm/s, 80,82±19,31 μm/s and 81,63±20,78 μm/s, 83,73±19,43 μm/s and 84,40±21,64 μm/s, %79,50±7,80 and %87,15±7,07, %95,45±1,85 and %95,04±5,67, respectively.