Kurumsal bir mobil web sitesinin kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi: Kırklareli Üniversitesi örneği
Evaluation of usability of an institutional mobile web site: Kırklareli University sample
- Tez No: 446698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM SELÇUKCAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler günlük hayatımızın önemli unsurlarından biri haline gelen Internet dünyasında da yenilikçi yaklaşımların ve uygulamaların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Çoğunlukla bilgi paylaşımı için geliştirilen ve Internet'i temel alan uygulamalardan biri olan web siteleri, mobil cihaz kullanımının yaygınlaşması sayesinde her mekânda ulaşılabilir hale gelmiş bulunmaktadır. Memnun edici kullanım deneyiminin mobil cihazlar üzerinde sunulması web siteleri gibi uygulamalar için oldukça önemlidir ve bu durum uygulamaların yaşam sürelerini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu noktada önemli rol oynayan kullanılabilirlik çalışmaları sadece web sitelerinin geliştirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda insanların kullanımına sunulan her türlü ürünün memnun edici kullanım deneyimi sunmasına da yardımcı olur. Bu çalışmada Kırklareli Üniversitesi (KLU) web sitesinin, mobil cihazlar içinde en çok tercih edilen akıllı telefonlar üzerinde değerlendirilerek kullanılabilirliğinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda hedef kullanıcılar olarak üniversitede eğitim gören öğrenciler seçilmiştir. Bir ürünün kullanılabilirliğinin değerlendirilmesinde yararlanılan çeşitli yöntem ve teknikler bulunurken, bu çalışma için kullanılan teknik kullanılabilirlik testi olmuştur. Öğrencilerle gerçekleştirilen oturumlardan elde edilen verilerin analiziyle birlikte, daha kullanıcı dostu olması için, KLU mobil web sitesi güncellenmiştir. Aynı zamanda, farklı web sitelerinin geliştirilmesinde de yararlanılabilecek çeşitli öneriler sunulmuştur. Kullanılabilirlik, insani ihtiyaçların değişkenlik göstermesi sebebiyle statik bir kavram değildir. Bu sebeple üniversiteler gibi kurumsal yerlerde, bu çalışmadakine benzer bir değerlendirmenin, yılda en az 1 defa yapılmasının, daha kullanıcı dostu uygulama deneyimi sunabilme noktasında, önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The developments in technology causes the innovative aproaches and applications to show up, even in the Internet world which becomes one of the important factors of our daily life. Web sites, one of the applications which is mostly developed for sharing information and based on internet are accessible in every place, thanks to spreading the usage of mobile devices. Serving the satisfatory usage experience on the mobile devices is very important for the applications such as web sites and this can affect the lifetime of these applications. The usability studies that play an important role at this point not only help to develop web sites but also help every product which is put into use for people to serve satisfactory usage experience. In this study, it is aimed to develop the usability of the website of Kırklareli University (KLU) by evaluating on the smartphones which is the most prefered ones among the other mobile devices. In line with this purpose, as target users, the students still schooler were choosen. Altough there are many available and different methods and techniques to evaluate the usability of a product, in this study, the usability test was used. With the analysis gathered from the sessions made with students, KLU website has been updated for bacoming more user-friendly. Morover, various suggestions have been served about development of different websites. Usability is not a static term because of variability of human needs. Therefore, at the point of serving more user-friendly application experience, it is thought that in the institutive places such as universities, making the evaluation smilar to this study at least once a year is very important.