Kalp dışı cerrahi uygulananlarda koroner arter hastalığını ve perioperatif kardiyak morbiditeyi belirleyen faktörler
Predictors of coronary artery disease and perioperative cardiac morbidity in patients undergoing noncardiac surgery
  1. Tez No: 44670
  2. Yazar: HAKAN PAYDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİYE ÇENGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu geleceğe yönelik çalışma, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Anabilim Dallan'nda kalp dışı cerrahi uygulanması planlanan ve koroner arter hastalığı veya riski nedeniyle operasyondan önce kardiyoloji konsültasyonu istenen 66 hastada yapıldı. İlk olarak, operasyondan önce koroner anjiyografi yapılan 60 hastada önemli düzeydeki koroner arter hastalığını öngören klinik ve tanısal test faktörleri araştırıldı. Operasyon öncesinde, egzersiz ya da dipridamollü Tİ-201 miyokard perfüzyon sintigrafisinde sabit ya da redistribüsyon tipinde bozukluğun (p=0.003), istirahat EKG'sinde ise tipik ya da atipik iskemi bulgusunun (p=0.007) önemli düzeydeki koroner arter hastalığını öngördükleri saptandı. Haber verici olarak bu iki bulgu ele alındığında, önemli lezyonu olan hastalarda % 83, önemsiz lezyonu olan veya koroner anjiyografisi normal olanlarda % 81, hasta grubunun bütününde ise % 82 doğru tahmin yapılabildi. Çalışmanın ikinci bölümünde, kalp dışı cerrahi uygulanan 52 hastada perioperatif kardiyak morbidtteyi belirleyen klinik risk faktörleri, çok değişkenli klinik risk listeleri ve tanısal test faktörleri araştırıldı. Operasyon öncesi değerlendirmede kalp dışı nedenle yatağa bağımlılık kriterinin perioperatif kardiyak morbiditenin tek belirleyicisi olduğu (p=0.0085) saptandı. Majör operasyon (p=0.056) ve Goldman risk sınıfının (p=0.078) önemi ise sınırlı idi. Haber verici olarak sadece yatağa bağımlılık eîe alındığında, perioperatif kardiyak morbidite oluşan 9 hastanın dördünde (% 44.4), oluşmayan 43 hastanın 40'ında (% 93.2) doğru tahmin yapılabildi.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY This prospective study was performed in 66 patients who had been planned to have noncardiac surgery at the surgical departments of Gazi University Hospital and were consulted by the department of cardiology preoperatively because of carrying high risk for or having documented coronary artery disease. First, 60 patients in whom preoperative coronary angiography was performed, were studied for detecting the clinical and diagnostic test predictors of critical coronary artery disease. Fixed or redistribution defects in exercise or dipyridamole TI-201 myocardial scintigraphy (p=0.0003) and typical or atypical ischemic findings in the resting ECG (p=0.0Q7) were found to be the main predictors. When these two predictors were considered together, they predicted critical coronary artery lesion in 83 %, normal coronary arteriography or noncritical coronary artery lesion in 81 %, and overall in 82 % correctly. Next, 52 patients who had noncardiac surgery were studied for detecting the preoperative clinical and diagnostic test predictors of perioperative cardiac morbidity. Among all the factors studied, being bedridden preoperatrVefy due to a noncardiac cause was found to be the single predictor (p=O.O085). Major noncardiac surgery (p=0.056) and Goldman's dinical cardiac risk index (p=0.078) had limited predictive value. Being bedridden preoperatrVefy predicted perioperative cardiac morbidity in 4 of the 9 patients (44.4 %) with, and in 40 of 43 patients (93.2 %) without perioperative cardiac morbidity correctly.