Turunçgil kabuklarında modifiye pektin ve pektin ekstraksiyonu
Extraction of pectin and modified pectin from citrus peel
  1. Tez No: 446719
  2. Yazar: AINUR SYEITKHAJY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAH İSMAİL KIRBAŞLAR, YRD. DOÇ. DR. ASLI GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Pektin bitkilerin hücre duvarlarında ve meyvelerde bulunan lifli yapılı doğal polisakkaridlerdir. Genellikle gıda ve ilaç endüstrilerinde kıvam arttırıcı, stabilizatör ve emülsifiyer olarak kullanılır. Çalışmada atık olarak değerlendirilen turunçgil kabukları kullanılarak ekonomik değeri yüksek olan pektin elde edilmesi amaçlanmıştır. Geleneksel yöntemle elde edilen pektin ile yeni ekstraksiyon yöntemleri olan Mikrodalga Destekli Ekstraksiyon ve Ultrases Destekli Ekstraksiyon yöntemleri kullanılarak elde edilen pektinin kalitesi, verimi ve süresi karşılaştırılmıştır. Ayrıca geleneksel olarak kullanılan inorganik asitler ile karşılaştırmak amacıyla organik asitler kullanılmıştır. Geleneksel yöntemle elde edilen pektin uzun sürede elde edilirken MDE ve UDE yöntemleriyle bu süre 1 saatten daha az süreye indirilmiştir. Bu yöntemler ile düşük ve yüksek metoksilli pektinler elde edilmiştir. Elde edilen deneysel veriler tepki yüzey metodu ile incelenmiştir. Üretilen pektinlerin nem değerleri % 1,37-2,52 arasında, kül değerleri ise % 0,8-2,5 arasında bulunmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında katma değeri yüksek olan modifiye pektin elde edilmiştir. Deneyler sonucunda en düşük molekül ağırlığı titreşim şiddeti 550 W/cm², 40 dk. işlem süresinde 17883 g/mol olarak bulunmuştur. İşlem süresinin uzaması ve titreşim şiddetinin artması ile molekül ağırlığı düşüşünü arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pectins are natural fibres polisaccarites which exist in planst cell walls and fruits. Generally their usage are thickener, stabilizator and emulsifier in food and pharmacy industries. In this study we aimed to make an product which has higher economical value while using waste citrus peels. Pectin product quality, yield and production time compared between pectin which produced with conventional process and peçtin which produced new technology methods such as Microwave extraction and Ultrasound extraction. Also organic acids are used in purpose of comparison between inorganic acids. It has been observed that the pectin process time tooks long time while using conventional production method but with usage of MDE and UDE process the production time reduces to less than 1 hour. With these methods both high methoxylated and low methoxlated pectin has been produced. Responce surface method has applied on experimental data. The moisture values of produced pectins are observed between % 1,37-2,52 and ash analysis values are between % 0,8-2,5. The second part of the study modified pectin which has high economical value is produced. The best result 17883 g/mol was achieved while intensity value 550 W/cm2, 40 min process time. It has been observed that with long process time and high intensity values molecular weight decreases.