Tangeretin tedavisinin sıçanlarda diyabet ile indüklenen nöropatik ağrı üzerine etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of tangeretin treatment on diabetes-induced neuropathic pain in rats
- Tez No: 957812
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEVRİM CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında turunçgil kabuklarında bol miktarda bulunan bir pentametoksiflavon olan tangeretin'in, sıçanlarda deneysel diyabet ile indüklenen nöropatik ağrı üzerine potansiyel etkinliği araştırılmıştır. Tangeretin'in hiperglisemi üzerine etkisi açlık kan glukoz ve HbA1c seviyelerinin ölçümü ile nöropatik ağrı parametrelerinin üzerine etkisi ise Randall-Selitto, dinamik plantar, Hargreave's plantar ve ılık plaka testleri ile değerlendirilmiştir. Tangeretin'in (10 mg/kg ve 20 mg/kg) 14 gün süre ile uygulaması, diyabetik sıçanların açlık kan glukoz ve HbA1c seviyelerini anlamlı biçimde düşürmüştür. Nöropatik ağrı testlerinden elde edilen bulgular bu flavonoidin uygulandığı dozlarda hem mekanik hem de termal uyaran kaynaklı hiperaljezi ve allodini yanıtlarını referans ilaç gabapentin ile kıyaslanabilir ölçüde azalttığını göstermiştir. Antiallodinik ve antihiperaljezik etkinlik açısından 10 mg/kg ve 20 mg/kg'lık dozlar arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Etki mekanizmasını aydınlatmaya yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmalar, yohimbin ve ICI 118,551 ön-uygulamalarının, tangeretin'in 10 mg/kg dozu ile görülen antihiperaljezik ve antiallodinik etkileri geri çevirdiğine ancak WAY 100635, AM251 ve AM630 ön-uygulamalarının etkisiz olduğuna işaret etmiştir. Elde edilen bu bulgular tangeretin'in antihiperaljezik ve antiallodinik etkilerine α2 ve β2 adrenerjik reseptörlerin aracılık ettiğini göstermiştir. Tangeretin'in diyabete bağlı nöropatik ağrı üzerine etkinliği ilk kez bu çalışma ile ortaya koyulmuştur. Bundan sonraki adımda, tangeretin'in ilaç olabilme potansiyelini diyabetik hastalar üzerinde üzerinde yapılacak kapsamlı etkinlik ve güvenlik çalışmalarının bulguları belirleyecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the potential efficacy of tangeretin, a pentamethoxyflavone abundantly found in citrus peels, was investigated on neuropathic pain induced by experimental diabetes in rats. The effect of tangeretin on hyperglycemia was evaluated by measuring fasting blood glucose and HbA1c levels, while its effect on neuropathic pain parameters was assessed using the Randall–Selitto, dynamic plantar, Hargreave's plantar, and warm plate tests. Fourteen days of tangeretin administration (10 mg/kg and 20 mg/kg) significantly reduced fasting blood glucose and HbA1c levels in diabetic rats. Findings from neuropathic pain tests demonstrated that tangeretin, at both doses, comparably attenuated mechanical and thermal hyperalgesia and allodynia responses, similar to the reference drug gabapentin. No statistically significant difference was observed between the 10 mg/kg and 20 mg/kg doses in terms of anti-allodynic and anti-hyperalgesic efficacy. Mechanistic studies aimed at elucidating tangeretin's mode of action revealed that the pre-administration of yohimbine and ICI 118,551 reversed the anti-hyperalgesic and anti-allodynic effects observed with the 10 mg/kg dose of tangeretin, whereas pre-treatment with WAY 100635, AM251, and AM630 had no effect. These findings demonstrate that the anti-hyperalgesic and anti-allodynic effects of tangeretin are mediated through α2- and β2-adrenergic receptors. This study is the first to indicate the efficacy of tangeretin in diabetes-associated neuropathic pain. The next step toward the development of tangeretin as a potential therapeutic agent will depend on the outcomes of comprehensive efficacy and safety studies in diabetic patients.