Karaca mersin balığı (Acipenser gueldenstaedtii Brandt, 1833) yeminde pelajik balık unu yerine mezgit balığı ununun kullanım olanaklarının araştırılması
The investigation possibilities of using whiting meal instead of pelagic fish meal in russian sturgeon (Acipenser gueldenstaedtii Brandt, 1833) diet
- Tez No: 446742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE ARIMAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Karaca mersin balığında (Acipenser gueldenstaedtii) mezgit balığı unu kullanımının büyüme performansı ve vücut kompozisyonu üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ortalama ağırlıkları 1475±04,75 g olan balıklar; pelajik balık unu ilaveli kontrol grubu yemi (%0) (K) ve mezgit unu (MU) (%10, 20 ve 30) içeren dört farklı deneme grubu yemiyle 90 gün boyunca beslenmişlerdir. Deneme sonunda ortalama en yüksek canlı ağırlığa 2183±12,36 g ile MU %20 grubu ulaşmış, bu grubu sırası ile 2176±15,53 g ile MU %10, 2065±18,60 g ile MU %30 ve 2109±18,96 g ile (K) takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the possibilities of using whiting meal on growth performance and body composition of russian sturgeon (Acipenser gueldenstaedtii). Mean weights were 1475±04.75 g the fish; pelagic fish meal were fed along 90 days with four different groups of experimental diets containing control group feed (0%) (C) and whihungting meal feed (MU) (10%, 20 and 30%). At the end of the experiment, the highest mean live weight was reached 2183±12.36 g in MU 20, this group was followed by 2176±15.53 g with MU 10%, 2065±18.60 g with MU 30%, 2109±18.96 g (C), respectively.