Agelastica alni (Coleoptera:Chrysomelidae) larvalarının immün sisteminde ve gelişiminde meydana gelen besin etkenli değişiklikler
Food-mediated modulation at development and immunity of agelastica alni (Coleoptera: Chrysomelidae) larvae
- Tez No: 446743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURVER ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada karbonhidrat ve protein içerikleri bakımından dengesiz yapay besinlerle beslenen Agelastica alni larvalarının bağışıklık sistemi ve gelişiminde meydana gelen besin etkenli değişiklikler araştırılmıştır. Farklı oranlarda protein ve karbonhidrat (P:K) içeren 8 adet besin hazırlanmıştır. 1P:1K, 2P:1K, 1P:0,5K, 1P:3K, 1P:5K, 0,5P:1K, 3P:1K, 5P:1K besinleri ile beslenme deneyleri yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, en fazla besin tüketimi 2P:1K ve 1P:0,5K besinleri ile beslenen larvalarda, en az tüketim ise 1P:3K ve 1P:5K besinleri ile beslenen larvalarda görülmüştür. En yüksek kuru pup ağırlığı 0,5P:1K besini ile en düşük ise 3P:1K besini ile beslenen larvalarda belirlenmiştir. En az pup lipit miktarı 1P:0,5K ve 1P:3K besinleri ile en fazla pup lipit miktarı ise 1P:5K ve 0,5P:1K besinleri ile beslenen larvalarda görülmüştür. Pup protein miktarının en az 3P:1K besini ile en fazla protein ise 5P:1K besini ile beslenen larvalarda olduğu tespit edilmiştir. 1P:0,5K ve 5P:1K besinleriyle beslenen larvaların PO aktiviteleri diğer besinlerle kıyasladığımızda belirgin derece de farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, food-induced changes in the immune system and development of Agelastica alni larvae that reared on unbalance artificial foods were examined. 8 Artificial diets having different protein and carbohydrate ratios were prepared to feed the larvae. The feeding experiments were carried out with 1P:1C; 2P:1C; 1P:0.5C; 1P:3C; 1P:5C; 0,5P:1C; 3P:1C; 5P:1C foods. According to results, the maximum food consumptions were obtained by the larvae feeding on 2P:1C ve 1P:0.5C foods. The minimum food consumptions were obtained by the larvae feeding on 1P:3C and 1P:5C foods. The maximum dry pupal weights were obtained by larvae feeding on 0.5P:1C food and the minimum dry pupals weights were obtained by the larvae feeding on 3P:1C food. The minimum pupal lipid contents were measured in the larvae feeding on 1P:0.5C and 1P:3C foods and the maximum pupal lipid contents were obtained in the larvae feeding on 1P:5C and 0.5P:1C foods. The pupal protein contents were the highest in the larvae which were reared on 5P:1C food. The pupal protein contents were in the minimal level in the larvae which were reared on 3P:1C food. PO activity of the larvae which were reared on 1P:0.5C and 5P:1C and were different from the others.