Karadeniz bölgesi'nde kültürü yapılan levrek (Dicentrarchus labrax, L. 1758) balıklarında görülen vibrio enfeksiyonları ve tedavisi
Vibrio infections and treatment showing in cultured sea bass (Dicentrarchus labrax, L. 1758) in the black sea region
  1. Tez No: 446745
  2. Yazar: HASRET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ BALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Kradenizde kültür yapılan levrek balıklarındaki (Dicentrarchus labrax L., 1758) bakteriyel enfeksiyonlardan izole edilen vibrio türlerinin tanımlanması için konvensiyonel metotlar ve API 20E test kitleri kullanılarak gerçekleştirildi. Bütün izolatlar bakterilerin spesifik 16S rRNA genleri kullanılarak PZR yöntemiyle doğrulandı. İzole edilen bakteriler biyokimyasal ve PZR test sonuçlarına göre Vibrio anguillarum, V. vulnificus, V. parahaemolyticus ve V. harveyi olarak tespit edildi. Vibrio anguillarum için APİ 20E profili genellikle 3207526 olarak belirlendi. Sekensa gönderilen iki izolat hariç tüm izolatlar GenBank'da farklı kabul numarası kayıtlı Vibrio türlerine % 98-100 oranında benzer olduğu bulundu. Antibiyotiklere hassasiyet test sonuçlarına gore % 94,23 ampisilin, % 42,31 streptomisin, % 13,46oksitetrasiklin ve % 3,85 eritromisin dirençli olduğu fakat sulfametoksazol, trimetoprim sulfametoksazol, oksolinik asit, enrofloksasin ve florfenikol hassas olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, identification of Vibrio species isolated from bacterial infections in cultured sea bass (Dicentrarchus labrax L., 1758) in the Black Sea was performed by using conventional methods, and API 20E test kits. All isolates were confirmed by PCR assays specific to the 16S rRNA gene of bacterium. According to the result of biochemical and PCR tests isolated bacteria determined as V. anguillarum, V. vulnificus, V. parahaemolyticus and V. harveyi. API 20E profile for V. anguillarum isolates was usually determined as 3207526. The sequenced all isolates except for two were found to be similar to Vibrio species at the rate of 98-100% in GenBank under different accession numbers. In addition, in the treatment for vibriosis, it was intended to detect the most effective agents. Results of the testing susceptibility to antibiotics showed that Vibrio isolates were resistant to 94,23 % ampicillin, 42,31 % streptomycin, 13,46 % oxytetracycline and 3,85 % erythromycin, but all strains except two were found susceptible to sulphamethoxazole, trimethoprim-sulfamethoxazole, oxolinic acid, enrofloxacin and florfenicol. According to the results of the susceptibility test, trimethoprim-sulfamethoxazole florfenicol and enrofloxacin were suggested as the most effective chemotherapeutics for vibriosis treatment.