İslam Hukukunda telfik
Talfeek in Islamic Jurisprudence
  1. Tez No: 446762
  2. Yazar: SAYIT TAHIROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İslâm Hukuku, yürürlükte olan bir hukuk sistemidir. Telfîkte İslam Hukukunun mühim meselelerinden biridir. Farklı görüş ve hükümleri birleştirmek anlamına gelen telfîk VII. asırdan sonra usul âlimleri arasında tartışılan bir mesele olmuştur. İslâm Hukukunda içtihada dayalı bir mesele olan telfîk, genel olarak fıkıh usûlü eserlerinin taklit bölümünde değerlendirilmiştir. Telfîk aynı zamanda özel risalelerinde de konusu olmuştur. Ancak her ne kadar İslam'ın ilk dönemlerinde telfîk kavramı bilinmese de aslında insanlar, İslam'ın ilk döneminden itibaren ibadet hayatlarında bu kavrama bazen bilinçli bazen de bilinçsizce başvurmuşlardır. IV. Asırdan itibaren İçtihadın, yerini neredeyse tamamen taklide bırakmasıyla beraber insanlar, artık ibadet hayatlarında bütünüyle taklide bazen de telfîke yöneldiler. Ve bu hal günümüzde hala devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Islamic law is still valid. Talfeek is also one of the important issues of Islamic law.“Talfeek”which means putting together different views and provisions became a matter discussed among the method scholars after seventh century. The talfeek that is based on legal precedent in Islamic law has generally been evaluated in imitation part in Islamic law style works. The talfeek has also bean subject of special leaflets. Altough at the beginning stages of Islam the talfeek concept wasn't known, in fact people sometimes appeded to that concept, consciously or unconsciously at the beginning stages of Islam. Since 4th century, as the legal precedent almost compeletely left its place to the imitation or sometimes to the talfeek and this situation still continous today.