Teknolojik gelişmelerin muhafazakâr kadınların hayat tarzına etkisi
The impact of technological developments upon the lifestyles of the conservative women
- Tez No: 446806
- Danışmanlar: DOÇ. KEMAL ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknoloji ile hayat tarzı arasındaki ilişki tarih boyu hep var olagelmiştir. Bu çalışmanın amacı da teknoloji kullanmanın muhafazakâr kadınların hayat tarzının nasıl etkilediğini anlamaktır. Bu amaçla önce konu ile ilgili literatür araştırması yapılmış sonrasında da eğitimli ve orta üst gelir düzeyine sahip on sekiz muhafazakar kadınla derinlemesine mülakat yapılmıştır. Katılımcıların ifadeleri dikkate alınarak teknoloji kullanımının olumlu ve olumsuz etkileri iki kategoride analiz edilmiştir. Teknoloji kullanmanın olumlu etkileri arasında ev ve iş yaşamında kolaylık, rahatlık, zaman kazanma ; alışveriş kolaylığı ve ekonomi sağlama ile dini bilgiyi öğrenme, öğretme, yaşama kolaylığı sayılabilir. Teknoloji kullanmanın olumsuz etkileri arasında ise bağımlılık oluşturması, zaman kaybettirmesi; sosyal hayatı zayıflatması, aile içi iletişimi azaltması; tüketim alışkanlıklarının değiştirilmesi ve dini yaşam geleneğini değiştirmesi sayılabilir.
Özet (Çeviri)
There has always been a close relationship between technology and lifestyles. And the aim of this study is to understand the impact of technology wage on the lifestyles of religious women. For this purpose a literature review was done first ,and then in-depth interview were conducted with eighteen women who are educated ,faithful and have moderate or high incomes levels.The impact of tecnology usage has been categorized under two headings such as positive and negative impacts. Positive impacts of tecnology usage can be stated as follows;convenience ,comfort and time saving at home and work;convenience at shopping,cost saving;and convenience at learning,teaching and experiencing religious knowledge.And the negative impact of technology usage can be stated as such addiction ,waste of time ,weakens social life and family relations and comunication ,changes consuption habits and religious life traditions.