Türk anayasalarında yurttaşlık kavramı
The concept of citizenship in Turkish constitutions
- Tez No: 446856
- Danışmanlar: DOÇ. AHMET ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tezin amacı şu an ülkemiz gündeminde olan yeni anayasa hazırlama konusunda uzlaşma sağlanamayan ve çok önemli bir konu olan yurttaşlık kavramının Osmanlı Devleti'nde günümüze kadar olan anayasalarımızda nasıl ele alındığı, nasıl tanımlandığı ve anayasalara ve dönemlere göre ne değişiklikler yapıldığını gözlemlemektir. Kapsam olarak Osmanlı Devleti'nin ilk anayasası olan 1876 Kanun-i Esasi'den başlayarak günümüzde yürürlükte bulunan 1982 Anayasası ve bu anayasalarda yer alan yalnızca yurttaşlık konusu incelenmiştir. Yöntem olarak literatür taraması kullanılmıştır. Sonuç olarak yurttaşlık kavramının her dönemin getirdiği koşullara göre şekillendiği incelenen anayasalarda yapılan tanımlamalar ve düzenlemeler ile açıkça görülmüş ve günümüzde uzun yıllardır kullanılan 1982 Anayasasının da artık değişen ve dönüşen yurttaşlık kavramının ihtiyaç ve taleplerine yeterli cevap veremediği ve yeni yapılacak anayasada bu durum göz önünde bulundurularak her kesimden bireyi kapsayan, dışlayıcı olmayan bir yurttaşlık tanımının yer alması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis; Recently preparing a new constitution is on our country's agenda. In this regard consensus can not be achieved and the very important issue; the concept of citizenship is spoken; how this concept is discussed in the Ottoman Empire's constitutions until today's constitutions ,how it is defined , what changes have been made to according to the constitutions and terms. In scope starting from Ottoman Empire's first constitution in 1876 Kanun-i Esasi to the 1982 Constitution in force today only citizenship issue that is situated in these constitutions has been examined. As method literature screening is used. As a result the concept of citizenship which is shaped by the conditions created for each period has been clearly visible in the definitions and regulations of the constitutions. Nowadays used for many years of the 1982 Constitution can not provide an adequate response to the changing needs and demands of the concept of citizenship and taking this into consideration in the new constitution will be held the definition of citizenship has to consist of individuals from all walks and has to be non-exclusive .