Türkiye ekonomisinde para politikası uygulamalarında dönüşüm: 1923-2013 Dönemi
The transformation in the monetary policy applications in the Turkish economy: 1923-2013 Period
  1. Tez No: 446860
  2. Yazar: SEVGİ KUMSARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKAYİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmanın amacı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Cumhuriyet'in kurulmasından günümüze kadar uzanan süreçte uyguladığı para politikaları ve para politikası uygulamalarındaki değişimi incelemektir. Çalışmanın girişten sonraki ikinci bölümünde para politikasının amaçları, araçları, stratejileri ve aktarım mekanizmaları anlatılmıştır. Çalışmanın diğer bölümlerinde Türkiye'de uygulanan para politikası uygulamalarının dönemler itibariyle sonuçları ele alınmıştır. Çalışmada para politikası uygulamaları ve politika uygulamalarında değişim incelenirken, 1980 yılı öncesi ve 1980 yılı sonrası dönem olmak üzere iki ana bölüme ayrılmıştır. Bu iki ana bölümde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın para politikaları alt dönemler halinde incelenmiştir. 1980 yılı öncesi dönemi oluşturan üçüncü bölümde, Cumhuriyet'in ilanından 24 Ocak 1980 kararlarına kadar geçen süreçte TCMB'nin para politikası uygulamaları ve politikalarda değişim yer almıştır. Çalışmanın son bölümünde 24 Ocak 1980 kararlarından son ekonomik kriz de (2007-2009) dâhil günümüze kadar para politikasında meydana gelen gelişmeler alt dönemler itibariyle ortaya konmuştur. 2007-2009 kriz döneminde para politikasında geleneksel olmayan araçlara niçin ihtiyaç duyulduğu, bu araçların ekonomiye etkisi üzerinde durulmuştur. Sonuç ve öneriler kısmında para politikasındaki değişimler ve uygulanan para politikalarının etkileri gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the examination of the monetary policies applied by Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) and the changes in these policies in the period since the foundation of the Turkish Republic till today. In the second part of study after introduction objectives, tools, strategies and monetary transmission mechanisms of monetary policys are explained. In the other parts of the study the changes in the monetary policies and monetary tools are discussed as of periods applied in Turkey. In the study the application of the monetary policies and the changes in the application of the policies are examined in two main parts which consist of the period before 1980 after 1980. In these two main parts, the monetary policies of CBRT are examined as sub-periods. In third part of the study which is about the period before 1980, the applications and changes in the monetary policy of CBRT take part in the period from the foundation of Turkish Republic to“24thJanuary 1980 Decisions”. In the last part of the study the developments occured in monetary policy are tried to be identified as of sub-periods since“24th January 1980 Decision”till today which is included to the last Economic Crisis (2007-2009).The reason of the necessity of the non-tradional monetary policy tools and the effect of these tools are tackled in the economy in the period of 2007-2009 Economic Crisis. In consequences and suggestion part the changes and affects of monetary policy are tried to be revealed.