Koşul bağımlılık kuramı, kurumsal kuram ve konfigürasyon teorisi üzerine kavramsal bir çalışma
Contingency theory, institutional theory ve conceptual work on the theory of configuration
- Tez No: 446859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELA CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, örgüt kuramlarının merkezinde bulunan koşul bağımlılık kuramı ve son zamanlarda üzerine yapılan çalışmaların yoğunlaşmasıyla popülerliğini artıran kurumsal kuramın açıklanarak stratejik yönetim teorilerinden konfigürasyonun bu kuramlarla olan ilişkisini ve etkileşimini kapsamaktadır. Bu çerçevede çalışmanın amacını stratejik yönetim teorisinde kapsayıcı bir niteliğe sahip olan konfigürasyonun örgüt kuramlarında yer edinebileceği meselesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is to deal with the contingency theory, which is one of the important organization theories and the institutional theory, whose popularity is increasing with the help of the many related-studies realized recently, and also the relationship and the interaction of the configuration, one of the strategic management theories, with these theories. In this context, the aim of this study is to analyse whether the configuration, which has an inclusive qualification in the strategic management theory, takes part in the organization theories.