1980 sonrası kalkınma sürecinde ekonomik büyüme ve liberalizasyon: Türkiye ve Latin Amerika ülkeleri karşılaştırması
Economic growth and liberalization in post-1980 economic growth duration: A comparison between Turkey and Latin America countries
- Tez No: 446861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YAKIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye ve Latin Amerika ülkelerinin kalkınma sürecinde ekonomik büyümede izlenen politikaları ve liberalizasyonun etkilerini inceleyerek bir durum değerlendirmesi yapmaktır. Bu doğrultuda panel veri analiz tekniği ile Türkiye ve 7 Latin Amerika ülkesi arasında karşılaştırma yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; Latin Amerika tipi ülkelerde ihracat büyüme ve ithalat üzerinde, büyüme ihracat ve ekonomik özgürlük üzerinde, serbest sermaye yatırımları büyüme üzerinde anlamlı etkiler yaratmaktadır. Türkiye'de ise ithalat büyümenin etkisi altında iken; politik haklar, istihdam ve ekonomik özgürlük büyüme üzerinde; büyüme, sabit sermaye yatırımları, politik haklar ve istihdam üzerinde; ithalat ise ihracat üzerinde anlamlı etkiler yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to make an assessment of the situation examining the impact of liberalization policies and the monitoring of economic growth among Turkey and the countries of Latin America during the development. Fort his puspose, Turkey and Latin America contries economies compared by the usage of panel data analysis technique. According to the findings of the study; Latin American countries on the type of export and import growth over export growth and economic freedom, creating significant effects on the free investment growth. In Turkey, while under the influence of import growth; political rights, on freedom of employment and economic growth; growth in fixed capital investment, on political rights and employment; The import creates significant effects on exports.