Zorluk ve sıkıntıların aşılmasında manevi destek (İnşirah Suresi örneğinde Hz. Muhammed (sav)'in hayatı)
Spiritual support to overcome difficulty and distress (Prophet Mohammad's (sav) life in example of -al-Inshiráh)
- Tez No: 446881
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
İnşirah Suresinin psiko-sosyal analizi ile zorluk ve sıkıntı durumlarının aşılmasında manevi desteğin ilkelerini ve bu ilkelerin, Hz. Peygamber'in hayatındaki örnekleri konu edinen araştırmanın amacı, zorluk ve sıkıntıyla mücadelede, özelde Hz. Peygamber'in olmak üzere müminlerin kişiliğini şekillendiren surelerden biri olan İnşirah Suresindeki, sıkıntıların aşılmasında Allah tarafından gerçekleşen manevi desteğin dinamiklerini kavramaktır Temel problemini, Hz Peygamber örnekliği çerçevesinde, bireyin yaşadığı sıkıntıları aşmasında, İnşirah suresindeki manevi desteğin önemi teşkil etmektedir. Belgesel tarama yöntemiyle gerçekleşen araştırma, bireylerin“zorluk, kolaylık, Tanrı tasavvuru ve Rab kavramı, sabır, tevekkül”algılarının,“insan ve hayat”anlayışlarının ve“iman, Rabbe rağbet ve zamanı değerlendirme”şekillerinin, olaylara yükledikleri anlamları etkilediğini ve bu kavramların anlam içeriklerinin idrakinin; zorlukları aşmada, hatta bazı zorlukların oluşmalarını engellemede etkili olduğunu göstermiştir. Özelde Hz. Peygamber'e ve genelde insana hitaben; hayatın zorluklarına karşı duygu, düşünce ve davranışları eğiten“Rab”in, insanı yaratıp kendi haline terk etmediği; her an devam etmekte olan yaratma eyleminde“merhamet, şefkat ve kolaylığı”ilke edinerek ve kullarının kemale ermesi amacıyla karşılaştırdığı olaylarda, onların hayrını murad ettiği gözlenmiştir. Ancak insanın bunu idrak etmesinin de, Allah Teâlâ'nın koşulsuz sevgisine, aynı şekilde sevgiyle iman ederek, O'na yönelmiş bir kalble, hayatı, şükran duygusu içerisinde“en güzel ameli”ortaya koyma fırsatı olarak değerlendirme bilincine ermesine bağlandığı fark edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study's subject is the principals of spiritual support to overcome difficulties and distress by the help of Al Inshirah Surah's psycho-social analysis and the examples of those principals in Mohammad's life. The purpose of the study is to comprehend the spiritual support's dynamics providing by Allah in Al Inshirah which is one of the surahs that forms believers' personality -initially Mohammad's- while they are struggling difficulties and distress. It's basic problem is the importance of spiritual support in Al Inshirah Surah while the one is overcoming the difficulties by the frame of Mohammad's life. Document scanning method was used in this study and it showed that individuals“difficulty, easiness, God representation and the concept of the Rab, patience and tawakal”perception, 'human and life' conception, and“faith, facing to Allah and valuing time”forms affect their consequences from events and comprehension of concepts context meaning is effective on overcoming difficulties, even preventing them. It is observed that“Rab”who trains people's emotions and ideas against life's challenges while calling to Mohammed, didn't leave men alone, after creating them and takes“mercy, compassion and easiness”as principles in creation job which is going on consistently and wishes their goodness while people face some events to be more mature and wise. But it was noticed that people only understand that by the same love of Allah's to its creation and have the conciseness of“doing best”with a heart full of Allah love and gratitude to the life itself.