1990 sonrası göçle gelen kültürel etkileşimin disiplinlerarası sanata yansıması
Reflection of the post 1990 migration based cultural interaction to interdisciplinary arts
- Tez No: 446906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Geçmişten günümüze kadar çeşitli siyasi, ekonomik ve sosyal olaylardan dolayı gelişen birçok göç sürecine tanık olduk. Yakın dönemde gerçekleşen mülteci krizinde deneyimlendiği gibi, göç olgusu kültürel çatışmaları da beraberinde getirdi. Etnik ve sosyal etkileşimler, özellikle de yakın tarihte tanık olunan küreselleşme süreçlerinin mekansal ve bireysel açıdan sonuçları, kent olgusu ve bireyin yalnızlığı imgeler ve çeşitli aktivist performanslar üzerinden dillendirilmeye devam etti. Süre gelen toplumsal olay ve durumlar, imgelerle yeniden kurgulanarak aktarıldı. Böylelikle“Göç”kavramı, disiplinler arası sanatın çok boyutlu işlenen konu ve düşüncesi olarak kendini gösterdi. Araştırmanın amacı,“Göç”konusunda sanatçıların etnik, sosyal etkileşimlerinden yola çıkarak ortaya koydukları güncel çalışmaları bir araya getirmek ve bu bağlamda tarihsel akış içerisindeki eserleri sanatsal yönden değerlendirmektir. Araştırma sürecinde sanatın küreselleşme ve göçle ilişkili konuları görsel yapıtlarla tartışıldı. 1990 sonrası dönemde birçok sanatçı, çeşitli zamanlarda“Göç”olgusunu kendilerine konu edinerek yapıtlarında işlediler. Bazı sanatçılar, yapıt ve projelerini bellek, toplumsal yaşantı ve kişisel deneyimleri üzerinden kurgularken, bazı sanatçılar ise“mülteci olmak”olgusu üzerine kurgulanan aktivist eylemler yaptılar. Genel olarak bu tür girişimler, kamuoyunun dikkatini konu üzerine çekme amacı taşıyan ve sanatın toplumsal yönünü yansıtan projeler olarak tanımlanabilir.
Özet (Çeviri)
From past to present, various political, economic and social issues have triggered migration processes. In this way cultural conflicts emerge from this context as globally experienced in recent refugee crisis. Urbanization and solidarity of individual, social and ethnic interactions, spatial and individual outcomes of globalizations process have become prominent by various activist performances and manifestations. Present social events, situations and context are narrated by interdisciplinary arts in a new and diverse way, thus describing“migration”as a present and an omnidirectional topic. The aim of this research is to collect the works of artist's who have produced within ethnic, social interactions in context of“migration”and review these works of art. The discussion of research topic built around the interaction of art with globalization and migration. Artists performed various attempts and created different approaches about the notion of migration after 1990's. Reviewed works hereby grouped under two sections. First group is about the artists who produced their works by their own experience, memory and social interactions about migration. The latter one is about the artists who delivered activist performances of being a refugee, which can be defined as social aspect of art creating public interest on specific topic.