Bilimsel ve görsel bir anlatım olan tıbbi illüstrasyonun tarihsel gelişiminin incelenmesi
Evolution of medical illustration, as a scientific and visual expression, within history
  1. Tez No: 446907
  2. Yazar: ESRA TURHAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET KORKUT ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de yeteri kadar tanınmayan tıbbi illüstrasyon ve teknikleri hakkında detaylı bir inceleme yapmaktır. Bu bağlamda 19. yy'da özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde kurumsallaşmaya başlayan bilim dalı ülkemizde halen bir platforma oturtulamamıştır. Max Brödel'in öncülüğünde kurumsal çerceveye oturtulan tıbbi illüstrasyon 1945 yılında“Tıbbi İllüstratörler Derneği”nin kurulmasıyla bir adım daha yukarı taşınarak tıbbi ressamlar lisanslandırılmıştır. 20.yy'da Frank Netter'in yayınladığı 8 ciltlik anatomi atlası hemen hemen bütün tıp okullarının başucu kitabı haline gelirken halen Türkiye'de hakettiği çerçeveye oturtulamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to do a detailed rewiev about medical illustration and its techniques, which are little known in Turkey. Beginning to instutionalization with contributions of Max Brödel at United States, medical illustration had been taken a step forward with foundation of“the Association of Medical Illustrators”at 1945. Even if it had began to institutionalize at 19th century, medical illustration has not enogh development in Turkey.Although medical illustration has found a respectable place all over the world with Frank Netter's Anatomy Atlas, consisting of 8 volumes and published 20th century, it could not find a deserved value in Turkey.Turkey will be met medical illustration and its techniques via this research.