AASSM Küçük Salonu'nun hacim akustiği açısından değerlendirilmesi
A consideration on room acoustics on AASSM Kucuk Salon
  1. Tez No: 446908
  2. Yazar: ERDİNÇ ÖZTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Müzik, Architecture, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye'nin önemli sanat merkezlerinden biri olan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) ve bünyesinde yer alan Küçük Salon gerek çağdaş bir yapı olması, gerek akustik projesini hazırlayan firmanın sektördeki yeri açısından önemli bir mekândır. Bu çalışmada, çoğunlukla resital ve küçük çalgı grupları için dinleti salonu olarak kullanılan Küçük Salon'un işlevine göre belirlenen temel akustik parametrelere uyumluluğu araştırılmaktadır. Çalışma, seyircisiz salonda ölçümlenen fiziksel ve akustik verilerin seçilen akustik parametrelere ve bu parametrelerin tipik aralık değerlerine uyumluluğunu, benzetim ortamında salonun 3D olarak modellenmesini, benzetime göre akustik sonuçların değerlendirilmesini, ölçümlenmiş veriler doğrultusunda malzeme kalibrasyonunun yapılmasını ve son olarak seyircili salon benzetiminden elde edilen analizlerin evrensel akustik parametrelere göre ne kadar uygunluk gösterdiğini incelemektedir. Bu çalışma, evrensel araçlar ve yöntemler kullanarak, benzer hacim akustiği çalışmaları yapmak isteyen genç araştırmacılara tipik bir etüt örneği sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey's one of the most important cultural art centers, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) and it's second hall“Küçük Salon”is in an important position because of its modernity and its acoustic design created by an important firm.“Küçük Salon”is mostly used for recitals and small bands. In this work, basic acoustical parameters that were chosen for auditoriums' general use are researched. In this work, physical and acoustical data of unoccupied hall and its suitability for chosen acoustical parameters and their typical ranges are researched. Then, a simulation of unoccupied hall was created and calibrated to the acoustical measurement of the hall. After that, the occupied acoustical data of the hall was extracted from that simulation and these datas' suitability of chosen acoustical parameters is researched. Using universal instruments and techniques, this work represents a typical practice for similar studies of room acoustics for young researchers.