Hemşirelik öğrencilerinde madde kullanım yaygınlığı ve nedenlerinin, eğitim gören diğer öğrencilerle kıyaslamalı olarak araştırılması
  1. Tez No: 44691
  2. Yazar: SEVİM BUZLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışma, hemşire öğrencilerdeki madde kullanım yaygınlığını ve nedenlerini eşdeğer eğitim gören diğer öğrencilerle kıyaslamalı olarak belirlemek ve gerekli önlemleri saptamada yardımcı olmak amacıyla deskriptif araştırma yöntemine göre planlanarak 1992-1993 öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza 480'i lise ve 659'u üniversite düzeyinde iki öğrenci grubu alınmıştır. Araştırma kapsamına alınan okullardaki son sınıf hemşire öğrencilerin hepsi örneklem grubuna alınırken eşdeğer eğitim gören öğrenciler sayısal fazlalıkları nedeniyle basit rastlantısal yöntemle seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket formu ve RÖGÖ kullanılmıştır. Araştırma ile ilgili formlar sınıflara girilerek çalışmanın amacı ve sorular hakkında bilgi verildikten sonra dağıtılmış ve yanıtlandıktan hemen sonra toplanmıştır. Öğrencilere uygulanan veri toplama araçlarından elde edilen sonuçlar bilgisayar yolu ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Hemşire öğrencilerde sigara içme, diğer öğrencilerde ise alkollü içki içme daha fazla bulunmuştur. Hemşire öğrencilerin daha fazla sigara içmelerine karşın günde içtikleri sigara miktarı daha azdır. Hemşire öğrenciler diğer öğrencilere göre daha az ağrı kesici ve sakinleştirici ilaç kullanmaktadır. Tüm öğrencilerde uyuşturucu ve uyarıcı maddeleri kullanım düşük orandadır ve HYO öğrencilerinin % 4.1 'i, diğer üniversite öğrencilerinin % 4.9'u, SML öğrencilerinin % 7.3'ü, diğer lise öğrencilerinin % 3.6'sı bu maddeleri merak etmektedir. Sigara ve alkollü içkiyi ilk kez kullanım nedeni olarak merak ve deneme isteği, kullanmaya devam etme nedeni olarak gevşemek ve/veya sakinleşmek, da ha çok sigara kullanma nedeni olarak da sinirlenme birinci sırada yer almış;- 97 hemşire ve diğer öğrencilerde sigara, alkol ve diğer maddeleri kullanma nedenleri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. RÖGÖ puan ortalamaları ile madde kullanımı ve kullanılan miktar arasında da anlamlı ilişkiler bulunmuş ve madde kullananlar daha düşük RÖGÖ puanı almışlardır. Sonuç olarak, hemşire öğrenciler ve diğer öğrenciler arasında madde kullanımı ve kullanım nedenleri konusunda anlamlı derecede farklılıklar bulunmuş tur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was designed on descriptive basis to find out the prevalence and the reasons of addictive agents among nursing students in comparison with other students given an equivalent education as well as to provide some contribution in determining necessary measures. It was carried out during 1992- 1 993 education term. The study included two student groups coming from high schools (480 students) and universities (659 students). All nursing students in their senior year from related schools were taken in the sampling group whereas their equivalent samples, because of their superiority in number, were randomly selected. Data were collected through inquiry form and RLRS (Rosenbaum's Learned Resourcefulness Schedule). After an introduction on the object of the study and on the questions, the students were delivered questionnaires, the answers of which were handed back in the classes. The results obtained were statistically evaluated through computers. The study revealed that smoking and drinking alcoholic beverages had a higher prevalence in nursing students and in the other group, respectively. Despite tendency to smoking, the number of cigarettes a day for the nursing students was less. Compared to that of their equivalents, the use of analgesics and tranquillizers among nursing students was less. Addiction to drugs and stimulants was found low; 4.1% of students from Nursing College, 4.9% of students from other universities, 7.3% of students from Health Professional High School, and 3.6% of students from other high schools stated that they wanted to know more about these agents.99 - Curiosity and wish for a try, relaxation and/or calming down, and anger were the primary reasons given for the first attempt to smoke cigarettes and drink alcoholic beverages, for proceeding with the habit, and for preferably showing smoking habits, respectively. Significant relationship was found out between the reasons for smoking, alcohol, and other agents in nursing students and others. The study also yielded significant relationship between average RLRS scores and the use of agents and the amount consumed; those who were addicts had lower RLRS scores. In conclusion, we found out statistically significant differences between the use of agents and the background reasons among nursing and other students.