İbn Şihâb ez-Zührî'nin kaynakları (Sahih- Buharî çerçevesinde)
Ibn Shihab al-Zuhri's sourcesinal-Bukhari compilation
  1. Tez No: 446911
  2. Yazar: ALİ FUAT FUTSİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KUZUDİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, tabiîn dönemi imamlarından İbn Şihâb ez-Zührî'nin hayatı, hadisçiliği, tedvin faaliyetindeki rolü gibi konular ele alınmış daha sonra Sahih-i Buharî'de geçen rivayetleri ve bu rivayetleri kimlerden aldığı, bu hocalarının biyografisi, cerh-tadil açısından konumu, hadislerin rivayet sîgaları ve hangi hocasından ne kadar hadis rivayet ettiği gibi mevzular açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmış olup Zührî'nin hocaları bağlamında dökümantasyon tarama ve içerik analizi teknikleri ile derinlemesine inceleme yoluna gidilmiştir. Bu yöntemlerle birinci bölümde Zührî ve genel olarak hadisçiliği incelenmiştir. İkinci bölümde Sahih-i Buharî'deki Zührî rivayetleri tespit edilmiş ve incelemeye tâbi tutulmuştur. Ekler bölümünde ise Zührî'nin sahabî hocalarının isnad şemaları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study emphases on subjects such ass, Ibn Shihab al-Zuhri biography, his correlation with hadith literature, and his starring role in the codification of Hadith. Beside the narrations of al-Zuhri in Sahih al-Bukhari and his main informants along their biographies in the light of al- Jarhu Wa Al-ta'deel books, his wording of hadith and from whom he how much hadith received. This study is one of the qualitative research method“context study”model used to the way in depth examination of al-Zuhri connection with his informants. In first part generally discussed al-Zuhri as a traditionalist, and in the second part the narration of al-Zuhri in Bukhari has been identified and examined. In the appendix, the diagrams of al-Zuhri isnads from the companions have been shown.