Finansal kiralama sözleşmesinde tarafların borçları
The obligations of the parties in financial leasing agreement
- Tez No: 446913
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK FİKRET EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tarihi çok eskilere dayanan finansal kiralama sözleşmesinin dünyada ve ülkemizde önemi giderek artmaktadır. Bu doğrultuda ülkemizde, finansal kiralama sözleşmesini daha modern ve çağdaş bir düzenlemeye kavuşturmak amacıyla 13 Aralık 2012 tarih ve 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu yürürlüğe girmiştir. Tezimizde, bu Kanun kapsamında finansal kiralama sözleşmesinde, özellikle tarafların borçları hukukî yönden ele alınmış ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of financial leasing contract whose history dates back to very early times is gradually increasing globally and domestically. Accordingly, in our country, to introduce a more modern and contemporary regulation to financial leasing contracts, 13 December 2012 dated and 6361 no Financial Leasing, Factoring and Financing Firms Law has come into effect. In our dissertation, particularly the obligations of the parties in financial leasing agreement under this law have been addressed and analyzed from a legal perspective.