Finansal kiralama yöntemiyle yapılan konut finansmanı sözleşmelerinde finansman verenin borçları
Obligations of mortgage loan companys in mortgage contracts with use leasing
- Tez No: 965877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ UMUT ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
5582 sayılı Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un kabul edilmesiyle, kurumsal konut finansmanı sistemine ilişkin çeşitli değişikler yapılmıştır. 5582 sayılı kanun ile bireysel konut ihtiyacını karşılamak üzere, finansal kiralama sözleşmelerinin yapılabileceği düzenleme altına alınmıştır. Böylece kurumsal konut finansmanı yöntemleri çeşitlenmiş olup, finansal kiralama yöntemiyle konut finansmanı sözleşmesi yapılması da konut finansmanı sözleşmelerinin bir türü olarak hukuk sistemine dahil olmuştur. 5582 sayılı kanunun kabul edildiği döneme kadar yalnızca yatırım mallarının konu olabildiği finansal kiralama sözleşmelerine bireysel kullanım amaçlı konutların da konu olması mümkün kabul edilmiştir. Konut finansmanı sözleşmelerinin bir tarafını tüketici oluşturmaktadır. Finansal kiralama yöntemiyle yapılan konut finansmanı sözleşmesi, tüketicinin konut edinmek üzere finansman kullanması işlemidir. Bu nedenle sözleşmenin finansman kullanan tarafı, finansman kullanıcısı olmaktadır. Sözleşmenin finansman sağlayan tarafı ise finansman verendir. Finansal kiralama yöntemiyle yapılan konut finansmanı sözleşmesinde, finansman veren, finansman kullanıcısının seçtiği ve talep ettiği bir konutun mülkiyetini edinmek ve kullanımına sunmayı borçlanmaktadır. Finansman kullanıcısı ise kullanımı kendisine bırakılan konutun kullanma bedeline karşılık bir bedel ödemeyi borçlanmaktadır. Finansal kiralama yöntemiyle yapılan konut finansmanı sözleşmesini anlattığımız bu çalışmamızın giriş bölümünde konut finansmanı sisteminin tarihi gelişimi ve türleri anlatılmıştır.Birinci bölümde Finansal kiralama yöntemiyle yapılan konut finansmanı sözleşmesinin tanımı, hukuki özellikleri, benzer sözleşmelerden farkları, unsurları, tarafları, şekli ve şekle aykırılığın sonuçları ile genel işlem koşulları ele alınmıştır. İkinci bölümünde, finansman verenin borçları ile borca aykırılığın sonuçları anlatılmıştır. Finansman verenin borçları kapsamında; sözleşme konusu konutu edinme, kullanıma sunma, kullanıma katlanma, kararlaştırıldığında mülkiyeti devretme, sözleşme öncesi bilgi formu verme, konutu sigorta ettirme, erken ödeme durumunda indirim yapma borçlarına değinilmiştir. Borca aykırılıktan sorumlulukta ise; finansman verenin neden olduğu ifa imkansızlığı, temerrüt ve ayıplı ifa konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the enactment of Law No. 5582 on the Amendment of Various Laws Regarding the Housing Finance System, various changes were made to the institutional housing finance system. This law introduced the possibility of concluding financial leasing agreements for the purpose of meeting individual housing needs. Thus, institutional housing finance methods have diversified, and housing finance agreements concluded through financial leasing have been incorporated into the legal system as a type of housing finance contract. Until the enactment of Law No. 5582, financial leasing agreements could only involve investment goods. However, with the new regulation, it has become possible for residential properties intended for individual use to be subject to such agreements. One of the parties to a housing finance agreement is the consumer. A housing finance agreement concluded through the financial leasing method is a transaction in which the consumer obtains financing to acquire a residence. Therefore, the party using the financing is referred to as the financing user, while the party providing the financing is the financer. In a housing finance agreement concluded through financial leasing, the financer undertakes to acquire the ownership of a residence selected and requested by the financing user and to make it available for their use. In return, the financing user is obliged to pay a fee for the use of the residence. In the introduction of this study, the historical development and types of the housing finance system are discussed. The first chapter examines the definition of housing finance agreements concluded through financial leasing, their legal characteristics,distinctions from similar agreements, elements, parties, form requirements, the consequences of non-compliance with form requirements, and standard contract terms. In the second chapter, the obligations of the financer and the consequences of breach of these obligations are explained. These obligations include acquiring the subject property, making it available for use, tolerating the use, transferring ownership when agreed, providing pre-contractual information, insuring the property, and offering discounts in the event of early payment. Issues such as impossibility of performance caused by the financer, default, and defective performance are also addressed in the context of liability for breach of obligation.