Sinema teknoloji ilişkisi: Ses, renk, geniş perde, dijitalleşme ve üç boyutun anlatıma katkıları
The relationship between cinema and technology: Benefits of sound, color, wide screen, digitalization and 3D to narration
  1. Tez No: 446928
  2. Yazar: SÜLEYMAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT ULUSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bir teknolojik icadın ürünü olarak ortaya çıkan sinema, teknolojiden ayrı düşünülemez. Teknolojik gelişmeler, sinemayı ileriye götürmekte, geliştirmekte ve ona yeni yöntem ve teknikler kazandırmaktadır. Ortaya çıkan her yeni teknoloji, ilk zamanlarda, bazı sinema eleştirmenleri, akademisyenler ve yönetmenler tarafından eleştiriyle karşılaşmıştır. Bu tezde, bu sinemacı ve eleştirmenlerin görüşlerine yer verilmiş, teknolojinin düşünülenin aksine sinemayı nasıl geliştirdiği ve neden ona karşı gelinmemesi gerektiği üzerinde durulmuştur. Öte yandan Hollywood, bu teknolojileri, ticari kaygılardan dolayı basit ve yüzeysel halleriyle kullanmış, daha derinlikli araştırmalarla onun potansiyellerini açığa çıkarmaya çalışmamıştır. Hollywood'un bu tutumuna rağmen bağımsız sinema ve sanat sineması yönetmenleri, yeni teknolojileri kullandıkları filmlerinde, teknolojilerin ne tür imkanlar sunduğunu anlamaya çalışmışlardır. Bu tezde, ses, renk, geniş perde, dijital sinema ve üç boyut gibi sinema teknolojileri, gelişim tarihleri işlenerek incelenmiştir. Anlatıyı desteklemek amacıyla kullanıldığında çok büyük etkiler yaratan bu teknolojilerin filmlerin anlatısını nasıl değiştirdiği verilen film örnekleri ile açıklanmaya çalışılmıştır. Teknolojinin, geçmişte olduğu gibi, gelecekte de sinemayı besleyeceği ve geliştireceği tezde varılan sonuçlardan en önemlisidir.
Özet (Çeviri)
Cinema, a product of a technological invention, can't be separated from technology. Technological advancements push cinema forward, create new techniques and practices. All new cinema technologies were criticized by some directors, academicians and critics when they first emerged. In this thesis, thoughts of those directors, academicians and critics are examined and concluded that opposed to these beliefs, how these new technologies actually enhance cinema why they shouldn't be opposed for. On the other hand, Hollywood used these technologies very shallowly and for economical purposes only and didn't even try to unveil their potentials. Despite of the manner of Hollywood towards these technologies, independent and arthouse film directors, tried to understand the possibilities these new medium offer in their films. Technologies like sound film, color film, wide screen, digital cinema and 3D are examined with their historic background. It is aimed to explain how these technologies changed the cinema narration when used for narrative purposes with examples from history of cinema. The most profound conclusion of the thesis is technology will foster the cinema in the future, just as it did till today.