Antonio Tabucchi'nin 'Pereira İddia Ediyor' ve 'Damasceno Monteiro'nun Kayıp Başı' adlı eserlerinde Fernando Pessoa etkileri
The influence of Fernando Pessoa on Antonio Tabucchi's books 'Pereira Maintains' and 'The Missing Head of Damasceno Monteiro'
  1. Tez No: 446929
  2. Yazar: CEREN AKKAYA LELOUP DIT LAMY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU BALAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
1943'te İtalya'nın Pisa kentinde doğan Antonio Tabucchi, İtalyan oyun yazarı, çevirmeni ve öğretim üyesidir. Romanları, öyküleri, denemeleri ile Avrupa edebiyatının en seçkin yazarları arasında yer alır. Portekiz'de yaşayan Tabucchi'nin roman ve hikâyelerinin yanı sıra Portekiz edebiyatının ünlü ismi Fernando Pessoa'dan çevirileri ve Pessoa üzerine denemeleri bulunmaktadır. Yazarın yazınsal kimliği üniversite yıllarında bulunduğu Fransa'nın Paris kentinde biçimlenmeye başlamış (ilk kez 1960'lı yıllarda Pessoa'nın kurmaca yazarlarından biri olan Álvaro de Campos'un bir şiiri ile karşılaşması ile) ve yazar tüm yazın türlerinde kendini denemiştir. Tabucchi'nin hem kişiliğinde, hem yapıtlarında Pessoa'ya olan ilgisi ve yakınlığı açıkça sezilmektedir. Ayrıca Tabucchi'nin neredeyse tüm eserlerinde Pessoa'ya dair izlere rastlanmaktadır. Bu araştırmada, çoğunlukla yazarın iki temel eseri üzerinde durulmuştur. Tezde dört ana bölüm bulunmaktadır. İlk bölümde, yazar, genel olarak yaş amıyla, görüşleriyle ve yapıtlarıyla incelenmiştir. Yazarın yaşamı ve yazınsal gelişimi anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise, Fernando Pessoa genel olarak yaşamıyla, görüşleriyle, kurmaca yazarları ve yapıtlarıyla incelenmiştir. Gerek eleştirel yaklaşımlarda, gerek eserlerinde karşılaşılan Pessoa etkileri tezin ana teması haline gelmiştir. Ancak tüm eserlerinde bu temayı incelemek olanaksızdır, bu nedenle bu konu yalnızca iki temel eserinde ele alınmıştır. Son olarak üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise söz konusu eserler Pessoa etkileri ışığında detaylı bir şekilde incelenmiştir. 2012 yılında yaş ama gözlerini yumana kadar, Portekiz edebiyatının ünlü ismi Fernando Pessoa'dan çeviriler ve Pessoa üzerine denemeler yazmaya devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Antonio Tabucchi, born in Pisa in 1943, is an Italian writer and academic who taught Portuguese language and literature at the University of Siena, Italy. He takes his place among the most outstanding writers of European literature with his novels, stories, and essays. Tabucchi who lived in Portugal, besides his novels and stories, translated Pessoa, one of the famous poets in the Portuguese literature, and wrote several essays on Pessoa. Tabucchi's author personality was formed at the city of Paris, in France (Tabucchi was first introduced to the poem of Álvaro de Campos, one of Pessoa's heteronyms, in the the 1960s). Tabucchi later studied in Lisbon and enhanced a passion for Pessoa's work and for Portugal. And the reader can testimony a profound influence of Pessoa on Tabucchi's works. In this study, mostly the author's two major works are examined. There are four main parts of the study. The first main title is about the autobiographical elements, the thoughts and the works of this author. I tried to explain the main events of his personal life and his literary development. In the second part of the thesis, I explain also Fernando Pessoa, talking about the main events of his personal life, the thoughts, the heteronyms and the works of this author. This critical approach showed us the importance of the influence of Pessoa on Tabucchi's works and for that reason I decided to study on“the influence of Pessoa on Tabucchi's two major work, called Pereira Maintains and The Missing Head of Damasceno Monteiro”as a main argument of the thesis. On the other hand, it was quite impossibile to analyze this argument in each work. Lastly, in the last two parts, theese two major works are examined in great detail. Tabucchi, till the year 2012 in which he passed away, continued to translate the works of Pessoa and write essays on Pessoa.