İntraarterial kateterizasyonda uygulanan hemşirelik bakımının enfeksiyon riskini azaltmadaki etkisi
  1. Tez No: 44694
  2. Yazar: SABİHA MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ ŞELİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Çalışmamız, arterial kateter bakımının bilgili ve deneyimli hemşireler tarafından cerrahi aseptik ilkeler doğrultusunda uygulanmasının, katetere bağlı enfeksiyona etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, cerrahi aseptik koşullara uygun 48 saatte bir kateter bakımı verilip tüm uzatıcı ve transducerleri değiştirilen kateterlerde kolonizasyona daha az rastlandığı ve dolayısıyla LKE ve KB S görülme oranlarında azalma olduğu görülmüştür. Buna karşılık, 48 saatten daha uzun sürelerde kateter bakımı yapılması, kateter kalış süresinin uzaması ve kateterizasyon için femoral arterin seçilmesi, kolonizasyonda, dolayısıyla LKE ve KB S görülme oranlarının artmasında önemli bir etken olduğunu destekleyen sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlardan da anlaşılacağı gibi, kateter bakımının deneyimli hemşireler tarafından ilkelere uygun yapılmasının, katetere bağlı enfeksiyonun aşağılara çekilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study, to investigate the effect of arterial catheter care by well informed and experienced nurses according to surgical aseptic teenies, on catheter related infections. At the end' of the study, It was observed that catheter colonization was decreased when catheters were given care professionally and extensions and transducers were changed every 48 hours according to surgical aseptic technics, this approch was decreased also the incidance of LKE and KB S On the other hand, the results show us, when the catheter care were given over the 48 hours, prolonged catheterization time and to prefer femoral artery catheterization cause to increase colonization. Increased colonization has an important role to increase LKE and KB S incidances. As a conclusion, when catheter care were given by experienced nurses, according to certain principles have an important role to decrease the risk of the catheter related infections. 44