Göğüs cerrahisi vak'alarında pre-operatif dönemde yapılan solunum egzersizlerinin öğretilmesinin post-operatif solunum kaybını azaltmadaki etkisi
  1. Tez No: 44693
  2. Yazar: AYLİN ERGENE GÜRSU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ ŞELİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
55 ÖZET Bu çalışmada; göğüs cerrahisi vak'alarında preoperatif dönemde yapılacak solunum eğitimi ve egzersizleri ile solunumun etkinliğini arttırarak respuratuar kasları güçlendirmeyi ve postoperatif dönemdeki solunum kaybının en aza indirilmesinde bu uygulamaların etkinliği incelendi. _ Araştırma,. 30 deney ve 30 kontrol olmak üzere 19'u kadın, 41'l erkek toplam 60 hasta üzerinde deneysel olarak gerçekleştirildi. Kontrol ve deney grubu hastaların preoperatif dönemde ve postoperatif dönemde ölçülen maksimum ekspiryum akım hızı (PEFR),56 arteryel parsiyel oksijen basıncı bulguları (PaC)2) ve akciğer grafileri bulguları karşılaştırıldı. Yalnızca deney gurbu hastalara (30 hasta) solunum eğitimi ve egzersizleri öğretildi ve uygulatıldı. Kontrol grubu hastalara ise, eğitim yapılmayarak rutin hemşirelik bakımı verildi. Deney grubu hastalarda, maksimum ekspiryum akım hızı (PEFR) değerlerinin ve arteryel parsiyel oksijen basıncı (PaCte) bulgularının arttığı ve solunum komplikasyonlarının kontrol grubuna göre daha az görüldüğü bulunmuştur. Göğüs cerrahisi vak'alarında, preoperatif dönemde öğretilen solunum eğitimi ve egzersizlerinin postoperatif dönemdeki solunum kaybının en aza indirilmesinde etkili olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY The aim of this study is to investigate the effect of preoperative and postoperative respiratory training on the elevation of peak expirium flow rate (PEFR) and partial oxygene preasure and (FnaCte). 60 patients, 41 male and 19 female was devided in two group. (30 control, 30 research). Only research group underwent through respiratory training program preoperatively and postoperatively and than the routin nursery care was given to the control group. It was conculuded that preoperatively and postoperatively training programs are very effective on evaluation of (PEFR) and (PaCte).