Seçim Hukuku açısından Türkiye'de Cumhurbaşkanı'nın seçimi
Presidential election of Turkey perspective Election Law
- Tez No: 446944
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Seçimler, günümüz modern demokrasilerinin tanımlayıcı ve anahtar kurumu olarak kabul edilmekle birlikte demokrasinin varlığı için tek başına yeterli görülmemektedir. Aynı zamanda, seçimlerin de demokratik olarak kabul edilmesi, diğer bir ifadeyle, seçimlerin aday belirleme, kampanya ve itiraz gibi her sürecini düzenleyen kuralların ve seçim sürecindeki uygulamaların uluslararası alanda kabul edilen demokratik ilkelere uygun olması gerekmektedir. Çalışma, 19. 01. 2012 tarihli 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu'nda getirilen düzenlemelerin ve bu Kanun'un ilk defa uygulandığı 12. Cumhurbaşkanı seçim sürecindeki uygulamaların uluslararası standartlara uygun olup olmadığı araştırma sorusu üzerine hazırlanmıştır. Bu sebeple, çalışmada öncelikle seçim hukukuna ilişkin uluslararası standartlar üzerinde durulmuştur. Daha sonra ise, ülkemizdeki cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin her aşamasına ilişkin düzenleme ve uygulamalar devlet başkanı halk tarafından seçilen ülkelerin bu konudaki düzenleme ve uygulamalarıyla karşılaştırılarak açıklanmış ve aynı zamanda bunların uluslararası standartlara uygunluğu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although elections are accepted as descriptive and as a key institution for modern democracies, they are not enough for the existence of democracies. In addition to this, election process including nominations, campaigns and objections is to comply with democratic standards as accepted by international community. This study focuses on the consistency of the regulations adopted by Law No. 6271 on the Presidential Elections of Turkey, which entered into force on January 19, 2012 to international standards and the 12th Presidential election which was processed under this Law. Therefore, at first, the general principles regarding election law are explained in the study. Next, the presidential election process in Turkey including all laws and regulations is compared to the process in foreign countries.