Mobil cihazlar üzerine bir uygulama: web tabanlı fiyat araştırma sistemi
An application on mobile devices: web based price searching system
  1. Tez No: 446974
  2. Yazar: TAMER ELMALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR BİROĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmeler hayatın tüm alanlarını etkilemektedir. Özellikle mobil teknolojinin gelişimi ile birlikte güncel bilgiye zaman ve mekândan bağımsız bir şekilde ulaşmak mümkün olabilmiştir. Pazarlama sektöründe müşteriler bilgi teknolojilerini kullanarak aynı ürünü satan birden çok firmayı hızlı bir şekilde tarayabilmekte ve en uygun fiyatla alış veriş yapmaktadırlar. Bu durum genellikle ülke çapında hizmet veren firmalar için geçerlidir. Diğer taraftan yerel marketler için böyle bir durum söz konusu değildir. Bu çalışmada müşterilerin yerel firmalardan yapacakları alış verişlerde kullanabilecekleri bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen mobil uygulamayla, kullanıcı istediği ürünü barkod numarasıyla sorgulama yaparak o ürünün firmalardaki fiyatlarına erişebilmekte ve en uygun marketi seçebilmektedir. Böylelikle, hem zaman hem de fiyat yönünden tasarruf sağlamaktadır. Diğer yandan uygulama sayesinde marketler hedef kitlelerine daha kolay ulaşma imkanı bulmakta insertlere (tanıtıcı broşür) gerek kalmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Improvements in the technology affect our daily life in many aspects. Especially, with the development of mobile technologies, accessing up-to-date information becomes possible regardless of time and place. In marketing, customers can search multiple sellers who sell the same product quickly and perform their purchases operation from the best possible seller with a best possible price. This situation is usually valid for the nation-wide marketing companies. On the other hand, this is not valid for the local marketing companies. In this research work, a mobile application is developed which can be used by the customer in their shopping through local markets. With the application, customers can perform barcode based search operation for their desired products on the registered local marketing companies, access price information and select the best possible local market. Customers save time and money by using the application. Additionally, using the applications, local marketing companies can reach target customers easily, and avoid using flyers.