Bazı dizi uzayları üzerinde ideal yakınsaklık
Ideal convergence on some sequence spaces
  1. Tez No: 446975
  2. Yazar: MAHMUT DAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH EVREN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusuyla ilgili kavramlar üzerinde yapılan çalışmalardan bahsedildi. İkinci bölümde daha sonraki bölümlerde kullanılacak olan kavramların tanımları yapılarak ideal yakınsaklık kavramı, Orlicz fonksiyonu, lacunary dizisi kavramları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ideal yakınsak ve ideal sınırlı dizi uzayları ile genel bir sonsuz üçgensel matris, Orlicz fonksiyonu kavramları bir araya getirilerek yeni dizi uzayları tanımlanmıştır. Daha sonra bu dizi uzayları üzerinde çeşitli kapsama bağıntılarının sağlandığı ispat edilmiştir. Dördüncü bölümde ise bir önceki bölümde oluşturulan dizi uzaylarına lacunary dizilerini de ekleyerek farklı dizi uzayları tanımlanmıştır. Bu tanımlarda belirtilen dizi uzaylarının da önceki bölümde oluşturulan dizi uzayları üzerinde yapılan çalışmaları sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research consist of four chapter. In the first chapter, the resarches, which are conducted on the consepts about the thesis, have been mentioned. In the second chapter, Ideal convergence, Orlicz function, lacunary sequence consepts are discoursed by defining the consepts which which will be used in later sections. In the third chapter, the new sequence space have been defined by gathering ideal convergence and ideal bounded sequence space with general an triangular infinite matrix and Orlicz function consepts. Afterwards, it has been proved that various inclusion relations are provided about these sequence spaces. In the four chapter, different sequence spaces have been defined by adding also the lacunary sequences which was created in the third section. It is going to be observed that these sequence spaces which are stated on consepts are cross checked the studies about sequence spaces which are created in previous chapter.