Reçine temizleme işleminin su bazlı verniklerin katman performansına etkisi
The effects of resin cleaning process on the layer performance of water based varnishes
  1. Tez No: 446991
  2. Yazar: EMRE SAYGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BUDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, odunun yan bileşiklerinden olan reçine ve reçine temizleme yöntemlerinin su bazlı vernik katman performansını nasıl etkilediğini belirlemek amaçlanmaktadır. Bu amaçla, örneklerin hazırlanmasında anatomik yapısı itibariye farklı reçine miktarlarına sahip sarıçam (Pinus sylvestris L.), karaçam (Pinus nigra subsp.), melez (Larix decidua) ve ladin (Picea abies) odunları tercih edilmiştir. Örneklere aseton, selülozik tiner, sodyum hidroksit (NaOH) , sodyum hidroksit+ hidrojen peroksit (NaOH + H2O2) ve Arap sabunu kimyasalları kullanılarak, fiziksel ve kimyasal reçine temizleme işlemi uygulanmıştır. Daha sonra bu örnek yüzeylerine tek ve iki bileşenli su bazlı vernikler sürülmüştür. Örnekler ASTM-D 1211 de belirtilen esaslar doğrultusunda, sıcak soğuk testi yapılmıştır. Örneklerin sertlik, renk, parlaklık ve yapışma direnci değerleri sırasıyla ASTM D 2240, ASTM-D 2244, ASTM D 523 ve ASTM D 4541 standartlarına göre belirlenmiştir. Ayrıca örnek yüzeylerinde meydana gelen değişimler Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, reçine temizleme kimyasalları ve yöntemlerinin su bazlı verniklerin katman sertliği üzerinde herhangi bir etkisi olmamasına rağmen renk değerlerinde artışa, parlaklık ve yapışma değerlerinde azalmaya sebep olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of the resin which an additional components of wood and resin cleaning methods on the performance of the water-based varnish layer. For this purpose, scots pine (Pinus sylvestris L.), black pine (Pinus nigra subsp.), larch (Larix decidua) and spruce (Picea abies) woods were preferred in the preparing of samples which are anatomically include different amount of resin. Physical and chemical resin cleaning process was performed on the samples using acetone, cellulosic thinner, sodium hydroxide + hydrogen peroxide (NaOH + H2O2) and soft soap. Then, one and two component water-based varnishes were applied to the surface of this samples. Later, test samples were exposed to hot and cold-check test in accordance with the principles of ASTM D-1211. The changes of the color, glossiness, hardness, and adhesion resistance values of samples were measured according to ASTM D 2244, ASTM D 523, ASTM D 2240, and ASTM D 4541, respectively. In addition, the changes on the sample surfaces were examined via scanning electron microscope (SEM). According to test results, it is found that the resin cleaning chemicals and methods caused increase in color values, decrease in glossiness and adhesion values, although ineffective on the layer hardness value of water-based varnishes.