Ray yönlendirmeli araçların kullanıldığı malzeme taşıma sistemlerinin performans iyileştirmesi
Performance improvement of material handling systems serviced by rail guided vehicles
  1. Tez No: 447025
  2. Yazar: RIDVAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, ray yönlendirmeli araçların kullanıldığı bir malzeme taşıma sisteminin performansını iyileştirmek hedeflenilmiştir. Sistem üzerinde yapılan iyileştirmelerin somut verilerle ifade edilebilmesi için bir benzetim ortamı ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Yapı itibari ile bu sistem Ayrık Olay Sistemleri (AOS) sınıfında yer almaktadır. AOS'nin modellenmesi ve analizinde en çok kullanılan yöntemlerin başında da Petri ağları gelmektedir. Bu çalışmada da sistemin modellenmesinde Petri ağlarından faydalanılmış, daha sonra da elde edilen model MATLAB'ın Simulink bölümünde Stateflow yöntemiyle programlanmış ve sistemin benzetimi Simulink ortamına taşınmıştır. Devamında ise yine MATLAB'ın GUI bölümünde kullanıcıların az, orta ve yüksek yoğunlukta olmak üzere 3 farklı veri girişi yapabileceği bir ara yüz tasarlanmış, sistemin benzetimi elde edildikten sonra iyileştirmeler yapılmış ve sistemin ara bağlantısız ve ara bağlantılı hali literatürdeki performans ölçüm parametrelerine göre az, orta ve yoğun yük girdisi altında kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In thesis, it is aimed to make the performance improvement of a material handling system serviced by rail guided vehicles. Firstly, the simulator is created to measure the data of improvements on the system. The system is in the class of Discrete Event Systems (DES). One of the most commonly used method in modeling and analysis of DES are Petri nets. In this study, Petri nets are used for model the system, after that the model is created using the Stateflow method under MATLAB's Simulink software. An interface is designed in GUI for the users to make three different type load entries as low, medium and high frequency. Finally, the system's performance results for both without interconnection and with interconnection are compared each other according to the performance measurement parameters in literature.