Silver nanoparticles (AGNPs) synthesis from clove extract and investigation of its anticancer activity
Gelincik özünden gümüş nanopartiküllerin (AGNP'ler) sentezi ve antikanser aktivitesinin incelenmesi
- Tez No: 830079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWA HAMEED ALKHAFAJI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Nanoteknoloji ve tıbbi araştırmanın kesişimi, kanser tedavisine yaklaşımda paradigma değişikliği başlatmıştır. Terapötik ajanların çok yönlü taşıyıcıları olarak nanoparçacıklar, benzersiz fiziko-kimyasal özellikleri ve kanser tedavisini devrimleştirme potansiyelleri nedeniyle önemli dikkat çekmiştir. İlaç taşıma kapasitelerini artırma, hedefe yönlendirme özgünlüğünü iyileştirme ve hücresel etkileşimleri değiştirme yetenekleri, kansere karşı mücadelede yeni olanaklar açmıştır. Konvansiyonel kanser tedavileri, kemoterapi ve radyasyon terapisi gibi, genellikle hedef dışı etkiler, düşük biyoaktiflik ve ilaç direnci gibi sınırlamalardan muzdarip olmuştur. Çalışmanın amacı, kanser hücrelerini tedavi etmek için nanoteknoloji kullanarak alternatif bir yöntem bulmak ve nanoparçacıkların kanser aktivitesi üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışma, Al-Nahrine Üniversitesi Biyoteknolojik Araştırma Merkezi'nde insan alveolar hücre karsinomundan türetilmiş bir hücre hattı üzerinde 15 örnek üzerinde gerçekleştirildi. Bu çalışmada, gümüş nanoparçacıkları (AgNPs) bitki özü kullanılarak sentezlendi ve UV-Vis spektrofotometri, taramalı elektron mikroskopisi (SEM), atomik kuvvet mikroskopisi (AFM) ve X-ışını kırınım (XRD) analizi ile karakterize edildi. AgNPs yaklaşık olarak 73.96 nm boyutunda ve yüz merkezli kübik bir kristal yapısına sahipti. Bitki özütünün, AgNPs'nin ve bunların kombinasyonunun insan dermal fibroblast (HdFn) ve A549 akciğer kanseri hücre hatları üzerindeki sitotoksisitesi değerlendirildi. Bitki özütü her iki hücre hattında da doza bağımlı olarak hücre canlılığını azaltan, HdFn için IC50 değeri 154.0 μg/mL ve A549 için 15.39 μg/mL olan bir azalma gösterdi. Benzer şekilde, AgNPs tek başına doza bağımlı olarak hücre canlılığını azaltan, HdFn için IC50 değeri 333.4 μg/mL ve A549 için 80.63 μg/mL olan bir azalma sergiledi. Ayrıca, bitki özütü ile AgNPs'nin kombinasyonu, hücre canlılığında sinerjistik bir azalmaya yol açtı ve HdFn için 236.0 μg/mL, A549 için 112.9 μg/mL daha düşük IC50 değerleri elde edildi. Bu bulgular, bitki özütü ile AgNPs'nin kombinasyonunun, bireysel bileşenlerine göre daha güçlü bir sitotoksik etkisi olduğunu göstermektedir. Çalışma ayrıca bitki özütünün, AgNPs'nin ve bunların kombinasyonunun 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) radikalleri üzerindeki tarama aktivitesini inceledi. Kombinasyon en yüksek tarama aktivitesini gösterdi, onu bitki özütü ve yalnız AgNPs takip etti. Bu, kombinasyonun güçlendirilmiş antioksidan özelliklere sahip olduğunu ve bunun sitotoksik etkilere katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Genel olarak, bu çalışma bitki özütü kullanılarak sentezlenen AgNPs'nin HdFn ve A549 hücre hatlarına karşı umut verici bir sitotoksik ajan olarak potansiyelini göstermektedir. Bitki özütü ile AgNPs'nin kombinasyonu sinerjistik sitotoksisite ve güçlendirilmiş antioksidan aktivite gösterdi. Bu nanoparçacıkların altında yatan mekanizmaları araştırmak ve terapötik potansiyellerini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The intersection of nanotechnology and medical research has ignited a paradigm shift in the approach to cancer treatment. Nanoparticles, as versatile carriers of therapeutic agents, have garnered significant attention due to their unique physicochemical properties and their potential to revolutionize cancer therapy. Their ability to enhance drug delivery, improve targeting specificity, and modify cellular interactions has opened new avenues in the fight against cancer. Conventional cancer treatments, such as chemotherapy and radiation therapy, often suffer from limitations, including off-target effects, poor bioavailability, and drug resistance. The aim of the study is to find an alternative method to treat cancer cells using nanotechnology and study the effect of nanoparticles on the activity of cancers. This study was conducted on 15 samples of a cell line derived from human alveolar cell carcinoma in the Centre of Biotechnological Research at Al-Nahrine university. In this study, silver nanoparticles (AgNPs) were synthesized using a plant extract and characterized using UV-Vis spectrophotometry, scanning electron microscopy (SEM), atomic force microscopy (AFM), and X-ray diffraction (XRD) analysis. The AgNPs exhibited a size of approximately 73.96 nm and a face-centered cubic lattice structure. The cytotoxicity of the plant extract, AgNPs, and their combination was evaluated on human dermal fibroblast (HdFn) and A549 lung cancer cell lines. The plant extract showed a dose-dependent decrease in cell viability in both cell lines, with IC50 values of 154.0 μg/mL for HdFn and 15.39 μg/mL for A549. Similarly, the AgNPs alone exhibited a dose-dependent decrease in cell viability, with IC50 values of 333.4 μg/mL for HdFn and 80.63 μg/mL for A549. Furthermore, the combination of the plant extract and AgNPs resulted in a synergistic decrease in cell viability, with lower IC50 values of 236.0 μg/mL for HdFn and 112.9 μg/mL for A549. These findings suggest that the combination of the plant extract and AgNPs has a stronger cytotoxic effect compared to their individual components. The study also investigated the scavenging activity of the plant extract, AgNPs, and their combination on 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) radicals. The combination exhibited the highest scavenging activity, followed by the plant extract and the AgNPs alone. This indicates that the combination has enhanced antioxidant properties, which may contribute to its cytotoxic effects. Overall, this study demonstrates the potential of AgNPs synthesized using a plant extract as a promising cytotoxic agent against HdFn and A549 cell lines. The combination of the plant extract and AgNPs showed synergistic cytotoxicity and enhanced antioxidant activity. Further research is warranted to explore the underlying mechanisms and evaluate the therapeutic potential of these nanoparticles.