Sentetik jet uyarıcı kullanarak düz levha yüzeyinin etkili soğutulması
Effective cooling of a flat plate surface using synthetic jet actuator
- Tez No: 447067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, düz plaka üzerinden akışta ısı transferine sentetik jet etkisi deneysel ve sayısal olarak incelenmektedir. Deneysel çalışma, rüzgar tüneli içerisine yerleştirilmiş sabit ısı akısına sahip bakırdan yapılmış düz levha ısıtıcı ve levha girişinden akışa enjekte edilen bir uyarıcı jet içermektedir.İncelemelerde, serbest akıştaki Reynold sayısı, uyarıcı frekansı ve genliği değiştirilirken, geometrik parametreler ve Prandtl sayısı sabit tutulmuş ve bu parametrelerin ısı transferine etkileri analiz edilmiştir. Deneyler altı farklı frekans ve 4 farklı genlik için yapılmıştır.Problem aynı zamanda Fluent ticari yazılımı kullanılarak sayısal olarak da incelenmiştir. Isı taransferi mekanizmasını açıklamak için anlık hız ve sıcaklık dağılımları elde edilmiştir.Sayısal sonuçlar, sentetik jet uyarıcının hidrodinamik sınır tabaka üzerinde yıkıcı bir etkisinin oluğunu göstermiştir ki, bu etkide ısı geçişini arttırmaktadır.Elde edilen sonuçlar boyutsuz sayılar cinsinden verilmektedir. Çevrim otalama Nusselt saysını boyutsuz genlik (A0) ve Womersley sayısıyla (ferkansla) (W0) arttığı gözlenmiştir.Farklı jet parametreleri için sayısal saonuçlar deneylerle karşılaştırılmış ve aralarında iyi bir uyum olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this stady, the effect of a synthetic jet on the heat transfer of flow over a flat plate is investigated experimentally and numerically. The exprimental study is consist of a heater made of copper plate having constant heat flux located in he wind tunnel, and including a synthetic jet actuator injected into the stream by the entrance of plate. In the investigations, the Reynolds number in the main stream, the frequency and amplitude in the actuator are changed while the geometry and Prandtl number remain constant for all cases, and the effect of these parameters on heat transfer is analyzed. The experiments aare carried out at six different frequencies and four different amplitudes. The problem is also investigated numerically by using the Fluent Commercial code. In order to explain the heat transfer mechanism, instantaneous velocity and temperature profiles are obtained. The numerical results revael that there is a disruptive effect on the hydrodynamic boundary layer of synthetic jet actuator, which improves the heat transfer. The obtained results are given as dimensionless parameters. It is observed that, the cycle-averaged Nusselt number increases whit both Womersley number (w0) and dimensionless amplitıde (a0). The numerical results are compared whit experiments for different jet parameters, and good agreement between experimental and numerical results is obtained.