Polimerik matrisli selüloz esaslı kompozit geri dönüşüm malzemelerinden üretilmiş levhaların mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determining the mechanical characteristics of the plaques which are produced by polymeric matrissed and cellulose based recycled composite materials
  1. Tez No: 447083
  2. Yazar: SEÇKİN SÜRME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ DÜŞÜNCELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışması, geri dönüşüm yolu ile elde edilen kompozit kağıt malzemelerin yüksek yoğunluklu polietilen ile farklı oranlarda karıştırılması ile elde edilen karışımın sıcak presleme vasıtasıyla üretilmiş olan plakaların mekanik özelliklerinin belirlenmesini içermektedir. İlk bölümde geri dönüşüm yöntemleri, polietilen malzeme ve mekanik deneyler hakkında bilgiler verilmiştir. Kağıt kompozit malzemelerin geri dönüşümü sırasında karşılaşılan sorunlar ile atığın geri dönüşüm tesisine ulaştırılmasına kadar geçtiği aşamalar anlatılmıştır. İkinci bölümde kompozit kağıt malzemeden çekme, eğme numunelerinin hazırlanma prensiplerinden bahsedilmiştir. Küçük parçalar haline getirilerek, farklı yüzdelerde polietilen karıştırılıp sıcak presleme ile plakalar elde edilmiştir. Elde edilen plakalar kesilerek deney numuneleri haline getirildikten sonra mekanik deneyler yapılmıştır. Son olarak, yapılan deneylerin sonuçları analiz edilerek, mukavemet özelliklerinin genel değerlendirmesi yapılmıştır. Çıkan sonuçlara göre elde edilen malzemelerin hangi alanlarda alternatif olarak kullanılabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study involves the determination of the mechanical features of the plaques produced via hot pressing the composite paper materials obtained by recycling with high-intensity polieliten in different ratio. In the first part, infotmations about recyling methods, polietilen material and mechanical experiments are given. It is explained that what problems were experienced while recycling composite paper materials and the stages they went through while reaching to the recycling institution. In the second part, the principles of preparing the samples of pulling and curving from composite paper material are mentioned. They were chunked into little pieces, mixed with different percentage of polieliten and then plaques were obtained by hot pressing. Finally mechanical experiments were held after these plaques turned into experiment samples by being cut. At the end, the results of the experiments are analized and endurance features are evaluated generally. According to the final results, it is negotiated that in which fields these new materials could be alternatively used.