Sulardan arsenik gideriminin incelenmesi
Removal of arsenic from waters
  1. Tez No: 447084
  2. Yazar: EREL EDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Arsenik, doğal süreçler ve antropojenik faaliyetler sonucu oluşan, insan sağlığı açısından risk oluşturan, üzerinde önemle durulması gereken bir su kirleticisidir. Çeşitli şekillerde (temas, besin zinciri) insanlara ulaşması sonucu arsenik, derişim ve birikim yerine bağlı olarak cilt, mesane, akciğer ve böbrek kanserlerine neden olmaktadır. WHO, bu riskleri dikkate alarak içme ve kullanma sularında arsenik konsantrasyonunun 10 ppb seviyesinde olmasını tavsiye etmiştir. Su arıtımında başlıca arsenik giderim yöntemleri; kimyasal çöktürme, adsorpsiyon, membran arıtma sistemleri, demir mangan oksidasyonu ve kireçle yumuşatmadır. Bu çalışmada, içme sularından kimyasal çöktürme ve adsorpsiyon ile arsenik giderimi araştırılmış, yöntem optimum şartlarının tespitiyle birlikte karşılaşılan problemlerde ortaya konulmuştur. Çöktürücü olarak demir içeren bileşiklerin kullanıldığı Kimyasal Çöktürme yönteminde; kimyasal dozu, karıştırma hızı ve süresi incelenmiştir. Arsenik gidermede istenilen verimleri sağlayan şartlar, demir klorür için; uygun doz, 7 ml L-1, hızlı karıştırma süresi 75 s, hızı 150 dv/dk, yavaş karıştırma süresi 1 dk, hızı 45 dv/dk, çökelme süresi ise 30 dk olarak bulunmuştur. Demir sülfatta; doz 5 ml, hızlı karıştırma süresi 75 s, hızı 120 dv/dk, yavaş karıştırma süresi 3 dk, hızı 45 dv/dk ve çökelme süreside 30 dk olarak bulunmuştur. Adsorban olarak doğal materyal ve atık maddelerin kullanıldığı Adsorpsiyon çalışmalarında, kinetik, izoterm çalışmaları ışığında, karıştırma süresi verimlerinin istenilenden çok düşük olması nedeniyle belirlenmemiştir. Uçucu kül çalışmalarında ise; dozaj, pH, çalkalama süreleri ve hızları ile uçucu külün ultra safsu ile yıkanmış halinin, adsorpsiyon çalışması parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Arsenic is a water pollutant whrch coused by natural processes and anthropogenic activties, poses ask to human health, considerated on sericously. As a result of catching people in various ways such as touching or food, arsenic causes of skin, blader, lungs and kidney cansers because of depending an concentration and accumutation place. WHO recommends that the level arsenic concentration in drinking and using water should 10 pph by taking into account the risk. In this study, it was investigated the removal of arsenic in drinking water by chemical precipitation and adsorption, the problems are also reveated with identification of method optimum conditions. Chemicial dose, mixing speed and mixing time were exomined in chemical methods using compounds contoining ferric as a precipitant. The conditions of prouding the required efficiency in the removal of arsenic; an appropriate dosage of ferric choloride 7 ml L-1, rapid mixing time 75 h, speed 150 rpm, slow mixing time 1 m, speed 45 rpm, the time of deposition 30 m. In copperas; dosage 5 ml, fast mixing time 75 h, speed 120 rpm, slow mixing time 3 m, speed 45 rpm and the time of deposition 30 m. In adsorption studies where natural materials and waste materials were used as adsorbent, as the fertility of mixing time was lower than expected, kinetic was not able to determined in the light of isoterm studies.