Belirtik sıradan türevli denklemlerin olasılıkçıl evrim kuramında yöneyüs toplamlarındaki ırakgörür dizeylerin dördülleştirimle yalınlaştırımı: Henon-Heiles dizgeleri
Compaction with squarification of telescope matrices of kronecker power series produced by probabilistic evolution theory: Henon-Heiles systems
  1. Tez No: 447095
  2. Yazar: MELİKE EBRU KIRKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Değişmez Eklenimli Uzay Genişletimi (DEUG) olgusu ile dizge yöneyine bir değişmez ekleyerek evrim dizeyindeki asal köşegenin üzerindeki öbeklerin uygun bir birim dizeyle orantılı yazılabildiği duruma getirilebilir. Dolayısıyla, sıradan türevli denklemin çözümü evrencil bir yapı içerisinde gündeme getirilir. DEUG ile F0 sorunu ortadan kalkar. Buradan da ırakgörür dizeyler ile ilgili açılımın değiştirimi gündeme gelir. Seyrekliği çok yüksek olan bu anlatımlar çok sayıda 0 içerir. Irakgörür dizeylerde birim dizeyle Kronecker çarpımları elde edilir. Diğer bir deyişle sıfırları bol olan çok büyük dizeyler elde edilir. Dolayısıyla bol sıfırlarla uğraşmak yerine dikdörtgencil yapıları sıkıştırarak, içinde doğrucul olmayan yapılar taşısa da, bir dördül dizeyin başlangıç yöneyi üzerine etkisiyle oluşan yapıya odaklanılır. Bu sav, çokçokterimli işlevlerden oluşan bir sıradan türevli denklem takımının başlangıç değer sorununun çözümünde dizey boyutlarının büyütüldüğü yapıdan kaçınmak için boyutları değişmeyen dizey ve yöneylerle çalışmayı olanaklı kılan dördülleştirilmiş ırakgörür dizeyleri arasında bir özyineleyiş elde etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
By using this structure in the ODE set and after some algebra, a formal solution may be obtained. This formal solution involves the application of certain matrices on the Kronecker powers of the vector related to the initial conditions. This is only possible through certain properties of the right hand side functions. To be more exact, it is possible for conical right hand side functions. Second degree right hand side functions may be formed into a set where purely second degree terms appear on the right hand side. That is possible through the use of certain flexibilities. These flexibilities come into existence through two reasons: the use of constancy adding space extension and the nature of Kronecker power operation. This thesis focuses on the use of what is called squarification, a newly proposedmethod to decrease the computational burden of probabilistic evolution theory. Squarification helps us to avoid Kronecker powering operation through introducting initial value dependence on the coefficient matrices. Different aspects of the squarification procedure is detailed, also focusing on certain reductive cases. In addition, an application to a Henon-Heiles system is given in detail examplifying each step of probabilistic evolution theory.