A fuzzy multiple criteria decision making approach for 3pl provider selection
Üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcı seçimi için bir bulanık çok ölçütlü karar verme yaklaşımı
- Tez No: 447100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik ve Finansman Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde, lojistik aktivitelerini de kapsayan tedarik zinciri operasyonları hızla artan rekabet ve maliyet azaltmaya duyulan ihtiyaç sonucunda her geçen gün daha da çok önem kazanmaktadır. Firmaların tedarik zinciri departmanları destek birimi olmaktan çıkıp temel birimler olmaya başlamıştır. Bu durum da firmaları daha çok risk odaklı tedarik zinciri yönetim anlayışına yöneltmektedir. Tedarikçi seçimi altında değerlendirilen üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcısı seçimi, tedarik zinciri yönetiminin önemli bir parçasıdır ve tedarikçi seçilirken sadece faydalar değil uzun vadede bir ortaklık için aynı zamanda riskler ve belirsizlikler de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışmada, kozmetik sektöründeki gerçek bir uygulama ele alınmıştır. Amaç, risk faktörlerini de göz önünde bulundurarak en uygun üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcını seçmektir. DEMATEL metodu ile üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcısı seçimi için kullanılan ölçütler sıralanmış ve riski belirleyen ölçütler yardımıyla Bulanık Regresyon Analizi kullanılarak alternatiflerin riskini belirleyen bir model geliştirilmiştir. Uzmanlar tarafından yapılan kriterlere göre alternatiflerin ölçütlere göre değerlendirilmesi ve alternatiflerin sahip olduğu risk faktörleri arasındaki ilişki bulanıktır. Son olarak da, Bulanık TOPSIS metodu ile uzun vadede en uygun üçüncü parti lojistik firmasının seçiminin sağlanması mümkün kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, supply chain management becomes more important day by day as a result of rapid competition and need for cost reduction in supply chain operations that include logistics activities. Supply chain departments of firms have become major elements instead of support elements in the global economy. This situation also leads to more risk-oriented supply chain operations and Supply Chain Risk Management notion is aroused from focusing not only benefits of the suppliers but also risks and uncertainties in the long term. 3PL Provider Selection is classified as a supplier selection problem is an important part of supply chain management. It is important to evaluate both positive and negative sides of suppliers in the supplier selection process. The aim of this study is arranging in order the criteria that are used in 3PL provider selection problems via DEMATEL Method and enhancing a model that assesses the risk of alternatives via applying Fuzzy TOPSIS Method with the help of the criteria that specifies risk. The relationship between the assessment of alternatives according to criteria that is made by experts and risk factors that alternatives have is fuzzy. Fuzzy TOPSIS Method enables to choose the most appropriate 3PL firm in the long run. A real case from cosmetic company is applied to demonstrate the efficiency of the proposed methodology.