A fuzzy AHP approach for financial performance evaluation airline companies
Havayolu şirketlerinin finansal olarak değerlendirilmesi için bir bulanık AHP yaklaşımı
- Tez No: 323203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ AYAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Önceki araştırmalara bakıldığında havacılık sektöründe operasyon performansına yönelik çalışılmıştır. Bu çalışma, havacılık sektörünün finansal performansı bakımından değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Finansal performans şirketlerin finansal faaliyetlerini ifade eder. Finansal performans mali hedeflerin elde edilmiş derecelerini gösterir. Bu firmanın mali dönem içindeki politikaları ve faaliyet sonuçlarını ölçme işlemidir. Problemin uygun görülen çok ölçütlü karar verme tekniklerinden biri ile modemi kurulmuştur. Çok ölçütlü karar verme, yöneylem araştırmasının en önemli alanlarından biridir. Çok ölçütlü karar verme çoklu ve çelişkili problemlerin çözümünde kullanılır. Problemi tanımlarken elimizdeki verilerin yetersizliğinden dolayı bulanık sayıları kullandık. Türkiye'de havacılık sektöründe finansal performans değerlendirmesi yapmak için önerdiğimiz çok ölçütlü karar verme tekniği Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) idi. Finansal performance değerlemesi yaparken nasıl bir karar verme tekniği uygulanacağı araştırıldı ve problemi çözmek için gerekli finansal oranlar elde edildi. Yeni yaklaşımın sunduğu avantajlar ise tartışıldı. Son olarak Türkiye'de Pazar payı açısından en büyük üç havayolu şirketinin finansal performanslarının değerlendirmesini gösterdik.Anahtar kelimeler : Çok ölçütlü karar verme, bulanık AHP, havacılık sektörü, finansal değerlendirme
Özet (Çeviri)
Previous researches focused on operation performance. This thesis purposes for evaluating the financial performance of the airlines. In order to achieve financial objectives to be incorporated into the financial performance of their degree. It is a method to measure the results of a company?s operations in a monetary term. The problem is modeled by multi-criteria decision making (MCDM) one. Multi criteria decision making (MCDM) is a method of the most important fields of operations research and deals with the problems that include multiple and conflicting objectives. It is obvious that when more than objective exists in the problem, making a decision becomes more complex. To solve the problem, I used the fuzzy numbers to explain their values. After that, I used a method of fuzzy multi criteria group decision making (FMCGDM) as Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP) to solve the problem of the evaluation of airlines? financial performances. At first time the decision making process of the financial performance is investigated, when financial ratios are given by a fuzzy function, they are obtained through classical methods. After that, we will discuss the main advantages of the new approach. Finally, we illustrate an experimantal model of evaluation of the three domestic airlines? financial performance in Turkey.Keywords : multi-criteria decision making, fuzzy AHP, aviation sector, financial performance evaluation