Strategic analysis of sustainable tourism for Turkey with SWOT based fuzzy MCDM approach
SWOT temelli bulanık çok kriterli karar verme yaklaşımıyla Türkiye için sürdürülebilir turizmin stratejik analizi
- Tez No: 447105
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Turizm aktiviteleri ile turistik bölgelerdeki doğal kaynakların yanlış kullanımı önemli ölçüde artmıştır. Turizm ülkesi olarak bilinen Türkiye de bu durumdan olumsuz etkilenen ülkelerden biridir. Çevreye karşı oluşabilecek bu tehditleri azaltmak için alınabilecek önlemlerden biri de sürdürülebilirlik çalışmalarıdır. Birçok stratejiler içeren çalışmalar arasından etkin olanlarını seçmek, karar vericileri bu konuda stratejik bir analiz yapmaya yönlendirmiştir. Bu nedenle, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) Yöntemi birden fazla ve çelişen kriterleri değerlendirerek ve ağırlıklandırarak sıralayan etkin ve verimli bir yöntemdir. Dünyada sürdürülebilir turizmi sağlamak için yaygın olan bu yöntem, Türkiye için de gereklidir. Bu amaçla öncelikle SWOT (Güçlü yönler, Zayıf yönler, Fırsatlar, Tehditler) analizi kullanılarak Türkiye'de sürdürülebilir turizmin güçlü ve zayıf yönleri, sahip olduğu fırsat ve tehditleri detaylı bir yazın taraması ve sürdürülebilir turizm uzmanlarının görüşlerine dayanılarak belirlenmiştir. Tekrar yapılan yazın taraması ve uzmanların görüşlerinin alınmasıyla Türkiye'de sürdürülebilir turizm için stratejiler oluşturulmuştur. Belirlenen SWOT kriterleri Bulanık Analitik Hiyerarşi Yöntemi (bulanık AHP) ile de ağırlıklandırılarak önceliklendirilmiştir. Oluşturulan stratejiler içinden en etkin olanı ya da olanları seçmek için bulanık VIKOR (VIseKriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje) yöntemi çalışılmıştır. Literatürde, Dünya ve Türkiye bazında sürdürülebilir turizm üzerine, ne SWOT temelli ne de bulanık AHP ve bulanık VIKOR yöntemleri birlikte kullanılarak bir çalışma yapılmıştır. Bu nedenle bu çalışma hem kuramcılara hem de uygulayıcılara model olan ve bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Misuse of natural resources has dramatically increased with the tourism activities. Turkey is one of the popular tourism destinations, hence it has its share from this negative situation. One of the solutions to decrease the possible effects of those threats against the environment is sustainability studies. Selecting the significant strategies among different alternatives with different specifications drives decision makers to apply strategical analysis. For this purpose, Multi-Criteria Decision Making (MCDM) is an efficient and productive tool that is widely used for evaluating and weighting criteria which containing multiple, usually conflicting criteria. The studies around the word to maintain the sustainable tourism is as much as essential for Turkey, too. For that purpose, primarily, strengths and weaknesses, opportunities and threats of sustainable tourism in Turkey are identified by using SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) analysis based on a detailed survey analysis and tourism experts' view. After that, several strategies are created with literature survey and experts' opinion. The identified factors are prioritised with Fuzzy Analytical Hierarchy Method (fuzzy AHP). To determine the most efficient strategy or strategies fuzzy VIKOR (VIseKriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje, Multicriteria Optimization and Compromise Solution) method is applied. In the literature, there are studies with regard to SWOT based method upon sustainable tourism, however; on the basis of Turkey, neither SWOT based method nor fuzzy AHP and fuzzy VIKOR method are used together in a study which is about sustainable tourism. Therefore, this study has a significant importance regarding serving as a model for both theoreticians and practitioners and making a contribution to the literature.