Sensor technology and supplier selection via fuzzy axiomatic design methodology
Bulanık aksiyomatik dizayn yöntemi ile sensör teknolojisi ve tedarikçisi seçimi
  1. Tez No: 447104
  2. Yazar: DOĞAN AYBARS İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sensör teknolojisindeki hızlı gelişmeler lojistik ve tedarik zinciri alanları açısından önemli önemli bir yer teşkil etmektedir. Birçok farklı özelliklere sahip alternatifler arasından doğru tedarikçi ve teknoloji seçimini yapabilme lojistik şirketleri için kritik bir karar verme problemidir. Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemi, genellikle birden fazla ve çelişen kriterler içeren değerlendirme ve sıralama problemleri için güçlü bir yöntemdir. Sensör teknolojisi tedarikçisi ve sensör teknolojisi seçiminin çok boyutlu özelliği göz önüne alındığında, (ÇKKV) etkili bir değerlendirme sistemi sağlar. Bu çalışmada lojistik ve tedarik zinciri firmaları için sensör teknolojisi ve tedarikçisi alternatiflerini değerlendirmek amacıyla (ÇKKV) temelli grup karar verme sistemi sunulmuştur. Öncelikle birçok değerlendirme kriterinin belirlenmesinden sonra bunların bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci ile ağırlıkları hesaplanır. Sonrasında değerlenirme bulanık Aksiyomatik Dizayn yöntemi ile yapılır. Literatürde sensör teknolojisi ve tedarikçisinin bulanık Analitik Hiyerarşi - bulanık Aksiyomatik Dizayn, Grup Karar Verme yöntemleriyle seçimi daha önce çalışılmamıştır. Çalışmada, sunulan yaklaşım için gerçek verilere dayanan bir uygulamaya ve ardından bulanık VIKOR yöntemi ile karşılaştırma ve duyarlılık analizine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing development of sensor technology holds an important role in the logistics industry and supply chain management. Selecting the right supplier and technology among different alternatives with different characteristics is a significant decision-making problem for logistics industry companies. Multi-Criteria Decision Making (MCDM) is an effective technique that is commonly applied on evaluation and selection problems that include multiple and generally contrasting criteria. Taking into account the multi-criterial and complex nature of the sensor technology supplier and sensor technology selection, MCDM technique provides a powerful evaluation and selection framework. This study proposes a two-phase MCDM-based group decision making (GDM) framework for effectively evaluating supplier and sensor technology alternatives for logistics and supply chain companies. The first phase is for sensor technology supplier selection and the second phase is for sensor technology selection. After identifying several evaluation criteria, the relative weights are calculated by using fuzzy Analytic Hierarchy Process (AHP). Then, the fuzzy Axiomatic Design (AD) method is applied to perform the evaluation and selection from alternatives. In the literature there is no study on sensor technology and supplier selection by using fuzzy AHP and fuzzy AD with GDM methodology. A real case from logistics industry is handled to show the convenience of the proposed approach and obtained results are discussed. A comparative study with fuzzy VIseKriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje, Multicriteria Optimization and Compromise Solution (VIKOR) and sensitivity analysis are also employed.