Aşağı Fırat havzası Alburnus mossulensis (Heckel 1843)'in populasyonunun bazı popülasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some population dynamical parameters of Alburnus mossulensis (Heckel 1843) from Lower Euphrates basin
  1. Tez No: 447113
  2. Yazar: SÜLEYMAN BATUHAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, Aşağı Fırat Havzası'ında bulunan Alburnus mossulensis populasyonuna ait bazı popülasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Örnekleme çalışmaları 2008 ve 2015 tarihlerinde yaz döneminde gerçekleştirilmiş olup toplam 345 birey incelenmiştir. İncelenen bireylerin yaşlarının 0-IV'üncü yaş grupları arasında değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Örneklenen bireyler içerisinde I. yaş grubunun en baskın (%33,6) olduğu bunu sırasıyla II. ve 0. yaş gruplarının izlediği görülmüştür. İncelenen bireylerin boy değerlerinin 3,3-16,5 cm ve ağırlık değerlerinin ise 0,22-47,96 g arasında değişim gösterdiği belirlenmiş ve ortalama boy ve ağırlık değerleri sırasıyla 10,73±2,65 cm ve 12,34±7,65 g olarak hesaplanmıştır. Boy-ağırlık ilişkisi ise W=0,0078L3,0323 olarak belirlenmiştir. Populasyon parametreleri akarsular için L∞=19,27 cm, k=0,31 yıl-1, t0=-1,63, Φꞌ: 2,06 ve K: 0,81 olarak hesaplanmıştır. Ölüm oranları ve stoktan yararlanma düzeyi ise Z: 0,61, M: 0, 41, F: 0,22 ve E: 0,35 olarak tahmin edilmiştir. Tahmin edilen bu değerler ışığında popülasyon üzerinde aşırı avcılık baskısının bulunmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine population parameters of Alburnus mossulensis in the Lower Euphrates River Basin. A total of 345 specimens were analyzed that were collected during summer months of 2008 to 2015. Age of the specimens ranged from = to IV. age groups and dominant age group was found I (33.6%) followed by II. and 0. age groups. Total length and total lenght varied from 3.3-16.5 cm and 0.22-47.96 g with the mean of 10.73±2.65 cm and 12.34±7.65 g. Length-weight relationship were estimated W=0.0078L3.0323. Estimated population parameters were calculated as L∞=19.27 cm, k=0.31 yıl-1, t0=-1.63, Φꞌ: 2.24 and K: 0.91 for the population. Mortality and exploitation rates estimated as ise Z: 0.61, M: 0.41, F: 0,22 and E: 0.35, respectively. According to these values it has been expected that there were no over fishing pressure on the population.