Aşağı Fırat sulamaları ekonomik analiz özetleri ve değerlendirilmesi
Economical analysis summary and evaluation of Fırat basin irrigation projects
  1. Tez No: 165906
  2. Yazar: ŞULE KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İİİ AŞAĞI FIRAT SULAMALARI EKONOMİK ANALİZ ÖZETLERİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek lisans Tezi) Şule KIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Aşağı Fırat Havzası'nda varolan Atatürk ve Birecik barajlarından kısmen İnşaatı yapılmış ve yapılması düşünülen sulamaların; (Mardin-Ceylanpınar ovalan sulaması, Urfa Harran ovalan sulaması, Bozova sulaması, Suruç ovası sulaması, Samsat sulaması, Yaylak (Baziki) sulaması, Siverek-Hilvan sulaması, Gaziantep sulaması) bugüne kadar yapılmış ekonomik analiz raporlan özetlenerek yeniden ifade edilmiş, maliyet ve faydalar 29§4 yılı birim fiyatları ile hesaplanmıştır. Yapılan bu derleme ve hesaplamalar sonucunda sulamaların bu barajlardan yapılacak elektrik üretimine gere ne kadar ekonomik oldukları hazır bir program (LINDO) kullanılarak araştırılmıştır. Bilim Kodu :624.02.0i Anahtar Kelimeler : Aşağı Fırat Havzası sulamaları, Lineer Programlama, Optimizasy on, LINDO Sayfa Adedi : 143 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Osman N. ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
IV ECONOMICAL ANALYSIS SUMMARY AND EVALUATION OF FIRAT BASIN IRRIGATION PROJECTS (M. Sc. Thesis) Sale KIR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT The irrigation projects (Mardin-Ceylanpmar, Urfa Harrao, Bozova, Saraç, Samsat, Yaylak (Baziki), Siverek-Hilvan, Gaziantep) partly constructed and planned to build in the Fırat basin have been summarized and re-iterated from the economical point of view. Benefits and costs of the projects are also re calculated for the year 2004. Then, the irrigation projects considered has been re-evaluated and compared for their profit against electricity production from Atatürk and Birecik power plants using the software called LINDO. Science Code Key Words Page Number Adviser : 624.02.01 : Fırat Basin Irrigation Projects, Linear Programming, Optimization, LINDO :143 : Doc. Dr. Osman N. ÖZDEM İ R