Batı Akdeniz havzası Scardinius elmaliensis Bogutskaya, 1997 (Teleostei:Cyprinidae) popülasyonunda morfometrik ve meristik farklılıkların analizi
Morphometric and meristic differences of Scardinius elmaliensis Bogutskaya, 1997 (Teleostei:Cyprinidae) populations distributed in Western Mediterranean basin
- Tez No: 447114
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Endemik bir tür olan Scardinius elmaliensis tip lokalitesi olan Elmalı (Antalya) civarından bildirilmiştir. Bu tez çalışma için 2014-2015 yılları arasında gerçekleştirilen örnekleme çalışmaları sonucunda söz konusu türün Batı Akdeniz Havzasında tip lokalitesi dışında Gölhisar Gölü ile Çayboğazı, Osmankalfalar, Çavdır ve Yapraklı barajları gibi bazı lentik ekosistemlerde de bulunduğu tespit edilmiştir. Bu popülasyonlardan elde edilen bireylerin morfometrik ve meristik özellikler kullanılarak yapılan PCA analizi sonucunda popülasyonlar arasından istatistiksel anlamda farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Gölhisar Gölü ile barajlar popülasyonları arasında büyüme özellikleri bakımından farklılık olduğu tespit edilmiştir. İncelenen bireylerin yaşlarının 0-V'inci yaş grupları arasında değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Gölhisar Gölü popülasyonu için boy-ağırlık ilişkisi W=0,0049*L3,3995 ve bazı popülasyon parametreleri L∞: 28,79 cm, k: 0,124, to: -1,88, Φꞌ: 2,12 ve K: 1,24; barajlar popülasyonu için ise bu değerler W=0,0065*L3,2184, L∞: 24,52 cm, k: 0,167, to: -1,67, Φꞌ: 2,00 ve K: 1,07 olarak hesaplanmıştır. Gölhisar Gölü ve barajlar popülasyonu için stoktan yararlanma düzeyi ise sırasıyla 0,33 ve 0,39 olarak tahmin edilmiştir. Bu çalışma ile S. elmaliensis'in bilinenden çok daha geniş bir alanda dağılım gösterdiği, popülasyonun sağlıklı bir durumda olduğu bu nedenle EN olarak belirlenmiş olan IUCN kategorisinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Typelocality of Scardinius elmaliensis whish is an endemic fish is in Elmali (Antalya). This study was carried our during 2014-2015 and result of the field sampling the species were obtained from out of typelocality where are Lake Golhisar and Caybogazi, Osmankalfalar, Cavdır and Yaprakli dams. According to PCA analysis using morphometric and meristic characters no differences were found among the populations. Differences of the growth characteristics of Lake Golhisar and dam populations were found. Age of the specimens ranged from 0 to V. Length-weight relationship of Lake Golhisar estimates as W=0,0049*L3,3995 some population parameters are L∞: 28,79 cm, k: 0,124, to: -1,88, Φꞌ: 2,12 and K: 1,24. These values for dam populations are W=0,0065*L3,2184, L∞: 24,52 cm, k: 0,167, to: -1,67, Φꞌ: 2,00 and K: 1,07. Exploitation rates for Lake Golhisar and dam populations were estimated 0,33 and 0,39, respectively. According to these findings S. elmaliensis distributes not only type locality but also in some lentic ecosystems in Western Mediterranean Basin and population structure of the species is good condition. Therefore IUCN category, EN, should be re-evaluated in the lights of new findings.