Offloading strategies for heterogeneous wireless networks
Ayrışık kablosuz ağlar için aktarma stratejileri
  1. Tez No: 447122
  2. Yazar: EVREN TUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mobil cihazların hızla artmasıyla, multimedya servislerin kullanımında muazzam bir artış olmuştur. Haberleşme cihazlarının hem yazılım hem de donanımlarındaki teknolojik gelişmelere paralel olarak kullanıcılar daha yüksek kaliteli ve daha güvenli servisler talep etmektedir. Şebeke teknolojilerindeki gelişmeler hücresel, sabit ve internet erişim teknolojilerinin birlikte çalışabileceği yakınsayan bir yapı oluşturma yönündedir. Ayrışık kablosuz ağlar kullanıcıların artan trafik talebini karşılamada önemli rol oynamaktadır. Ayrışık kablosuz ağlar sayesinde sistemlerin daha iyi çalışması sonucu kullanıcılara daha yüksek performansla servis sağlamak, trafik yükünü bir şebekeden diğerine transfer etmek anlamına gelen aktarmayla mümkündür. Farklı kablosuz haberleşme ağları arasında trafiği aktarmak için çeşitli stratejiler kullanılmaktadır. Bu tezin amacı ayrışık kablosuz ağlarda birbirinden farklı kablosuz haberleşme teknolojilerinin verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan aktarma stratejilerini incelemektir. Farklı aktarma stratejilerinin çeşitli senaryolarda performans sonuçları elde edilmiştir. Kablosuz ağların aşırı yüklü olduğu durum ele alınarak, ağ veya kullanıcı ile başlatılan bu stratejilerin karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been a tremendous increase in the usage of multimedia services with the rapid penetration of mobile devices. In parallel to the technological developments in hardware and software of communication devices, users demand to have higher quality and more reliable services. The developments in network technologies are towards forming a converged structure that mobile, fixed and internet access technologies are able to operate together. Heterogeneous wireless networks have a critical role in order to meet dramatically increasing traffic demand. As a result of better operation of the systems with the help of heterogeneous wireless networks, it is possible to serve subscribers with higher performance with the help of offloading which transfer the traffic load from a network to another one. Various strategies are used in order to offload traffic between different wireless communication technologies. The main objective of this thesis is to examine offloading strategies which provides operation of different wireless communication technologies efficiently in heterogeneous wireless networks. The performance evaluations of different offloading strategies in various scenarios are implemented. The comparisons of strategies which are user initiated and network initiated are provided by considering their overhead load.