252 Mide kanseri olgusunun değerlendirilmesi ve kemoterapi şemalarının karşılaştırılması
Evaluation of 252 gastric carcinoma patient and comparision of five different chemotherapy regimens
  1. Tez No: 44714
  2. Yazar: O. GÖKHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜHEYLA SERDENGEÇTİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim dalında takip ve tedavi edilmiş 252 (151 erkek, 101 kadın) mide kanseri 'olgusu değerlendirilmiş; hastalara uygulanan beş değişik kemoterapi protokolü adjuvan ve metastatik zeminlerde karşılaştırmıştır. Olguların evrelere göre dağılımı değerlendirildiğinde evre II %8.3, evre III %31.7, evre IV %60 olarak bulunmuştur. Tümörlerin %57'sini az diferansiye adenokarsinomlar oluşturmaktadır. Hastaların %36.5'unda başvuru anında inoperabl dönemde hastalık saptanmıştır. Başvuru anında ölçülen CEA ve CA19-9 düzeyleri ve hastalığın evresi arasında pozitif korelasyon gözlenmiştir. Ortalama takip zamanı metastatik hastalarda 219 (median: 183 gün), adjuvan zeminde izlenen hastalarda ise 441.85 (median: 359 gün) olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 252 patients with gastric carcinoma (151 males and 101 females) who have been followed up and treated in the department of Medical Oncology, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, are evaluated. Five different chemotherapy protocols are compared on an adjuvant or metastatic basis. 8.3% ofthe patients were in stage II, while 31.7% were in stage III, and 60% were in stage IV. Histologically 57% of the tumors were low differentiated adenocarcinoma. 36.5% of the patients were found to have inoperable disease at the time of their admission. There was a positive correlation between the initial CEA and CA 19-9 levels and the stage of the disease. In the metastatic group, the mean follow-up period was 219 days (median: 183), while in the adjuvant group it was 441.85 days (median: 359). The CDDP+FU+FA protocol given in an adjuvant basis, was shown to induce a survival period of 42 months.