Mesane kanserinde HER2 ve CDK12 mutasyon varlığınınhistopatolojik ve klinik bulgular ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between HER2 and CDK12 mutations in bladder cancer with histopathological and clinical findings
- Tez No: 882131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU SARSIK KUMBARACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: HER2, 17. kromozomda lokalize bir gen olup, amplifikasyonu ve protein aşırı ekspresyonu meme ve mide karsinomunda tanımlanmış, prognostik ve terapötik etkisi gösterilmiştir. Aynı kromozomda yakın lokusta yer alan CDK12'nin de meme, over, prostat, mide kanserinde anormal ekspresyonu veya mutasyonları gösterilmiştir. HER2'nin mesane kanserinde kötü prognostik rolü bildirilmiş olmakla birlikte, CDK12'nin mesane kanseri üzerine etkisi henüz araştırılmamıştır. Çalışmamızda bu antikorların,“kas invaziv ürotelyal karsinom”tümör alt tipine ve prognozuna etkisini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntemler: 2000-2021 yılları arasında“kas invaziv ürotelyal karsinom”nedeniyle radikal sistektomi yapılmış 415 olgunun tümöründeki HER2 ve CDK12 proteinlerinin ekspresyonu immunhistokimyasal yöntemle araştırılmış ve klinikopatolojik bulgularla ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 63,8 ± 9,8 olup, %89,6'sı erkektir. Tümörlerin %49'u pür konvansiyonel ürotelyal karsinom morfolojisinde, %51'inde ise histolojik alt tip saptanmıştır. En sık görülen histolojik alt tip skuamöz diferansiyasyondur. Skuamöz ve sarkomatoid diferansiyasyon gösteren tümörler daha az, mikropapiller alt tip içerenler daha fazla HER2 ekspresyonu göstermektedir (p:0,04). Yüksek/güçlü CDK12 ekspresyonu ise mikropapiller alt tipteki tümörlerin hiçbirinde görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: HER2 is a gene localized on chromosome 17, and its amplification and protein overexpression have been described in breast and gastric carcinoma, and its prognostic and therapeutic effect has been shown. CDK12, which is located at a close locus on the same chromosome, has been shown to have abnormal expression or mutations in breast, ovarian, prostate and gastric cancer. Although HER2 has been reported to have a poor prognostic role in bladder cancer, the effect of CDK12 on bladder cancer has not yet been investigated. In our study, we aimed to investigate the effect of these antibodies on the tumor subtype and prognosis of“muscle invasive urothelial carcinoma”. Materials and Methods: The expression of HER2 and CDK12 proteins in the tumors of 415 patients who underwent radical cystectomy for“muscle invasive urothelial carcinoma”between 2000 and 2021 were investigated by immunohistochemical method and the relationship with clinicopathological findings was evaluated. Results: The mean age of the patients was 63.8 ± 9.8 years and 89.6% were male. 49% of the tumors were pure conventional urothelial carcinoma morphology and 51% had histologic subtype. The most common histologic subtype was squamous differentiation. Tumors with squamous and sarcomatoid differentiation showed less HER2 expression and those with micropapillary subtype showed more HER2 expression (p:0.04). High/strong CDK12 expression was not seen in any of the tumors with micropapillary subtype.