The Higgs boson and right-handed neutrinos in supersymmetric models
Süpersimetrik modellerde Higgs bozon ve sağ-el nötrinolar
- Tez No: 447148
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde sunulan sonuçlar U(1)_{B-L} simetrisi ile genişletilmiş süpersimetrik standart modelde (BLSSM) kütle spektrumu ve Higgs bozonunun bozunmalarını araştırdığımız çalışmamıza dayanmaktadır. Bu model ışınımsal U(1)_{B-L} simetrisini kırmaktan sorumlu iki adet tekil Higgs alanı içerir ve 1.7-2.2 TeV enerji skalasında dejenere sağ-el nötrino kütleleri ile kütlesi 4 TeV'den küçük snötrino öngörür. Sağ-elli nötrino ve snötrinoların varlığı baryon ve lepton sayısının korunumunun ihlal edildiği süreçleri bu parçacıklar Standart Model parçacıklarına ayrılana dek tetikler. Ayrıca, model oldukça ağır renkli parçacıklar; $m_{\tilde{\tau}} \gtrsim 100$ GeV and $m_{\tilde{\chi}_{1}^{\pm}} \gtrsim 600$ GeV iken $m_{\tilde{t}}, m_{\tilde{b}} \gtrsim 1.5$ TeV, öngörür. Standart model benzeri Higgs bozon özellikleri minimal süpersimetrik standart modele çok benzese de, BLSSM 150 GeV'den hafif bir başka Higgs bozunu daha öngörür. Son olarak, bu ikinci Higgs bozonunun 125 GeV'deki en hafif CP-\c{c}ift Higgs bozununa dejenere olaca\u{g}{\i} ve Higgs'in iki foton bozunum kanal{\i}na katk{\i} sa\u{g}lad{\i}\u{g}{\i} g\"{o}sterilmi\c{s}tir. Buna ek olarak, dejenere olmasa da yine ayn{\i} Higgs bozonu $\sim 145$ GeV kütle skalas{\i}nda $h\rightarrow 4l$ bozunma kanal{\i}na olas{\i} bir a\c{c}{\i}klama getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The results represented in this thesis are based on our work in \cite{:bizim_makale}, where the predictions on the mass spectrum and Higgs boson decays are investigated in the supersymmetric standard model extended by $U(1)_{B-L}$ symmetry (BLSSM). The model requires two singlet Higgs fields, which are responsible for the radiative breaking of $U(1)_{B-L}$ symmetry. Radiative breaking of $U(1)_{B-L}$ symmetry yields right-handed neutrino of mass at the TeV scale. It predicts degenerate right-handed neutrino masses ($1.7-2.2$ TeV) as well as the right-handed sneutrinos of mass $\lesssim 4$ TeV. The presence of right-handed neutrinos and sneutrinos trigger the baryon and lepton number violation processes, until they decouple from the Standard model particles. Besides, the model predicts rather heavy colored particles; $m_{\tilde{t}}, m_{\tilde{b}} \gtrsim 1.5$ TeV, while $m_{\tilde{\tau}} \gtrsim 100$ GeV and $m_{\tilde{\chi}_{1}^{\pm}} \gtrsim 600$ GeV. Even though the implications on the SM-like Higgs boson are similar to minimal supersymmetric standard model (MSSM), BLSSM can predict another Higgs boson lighter than 150 GeV. We find that the second Higgs boson can be degenerate with the lightest CP-even Higgs boson of mass about 125 GeV and contribute to the Higgs decay into two photons. In addition, if it is not degenerate, it can provide a possible explanation for the excess in $h\rightarrow 4l$ at the mass scale $\sim 145$ GeV.