Obez çocuklarda plazma MİR-103 ve MİR-107 seviyelerinin araştırılması
The investigation of plasma MIR-103 and MIR-107 levels in obese children
- Tez No: 447214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F.HÜMEYRA YERLİKAYA AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Obezite hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde prevalansı artan, erişkinleri olduğu kadar, giderek çocukları da etkileyen kronik bir hastalıktır. Çocukluk çağı obezitesindeki bu artışa paralel olarak tip 2 diyabet, metabolik sendrom, hipertansiyon gibi daha çok erişkinlerde görülen kronik hastalıklar, çocukluk çağında da önemli bir sorun haline gelmektedir. mikroRNA'lar kendi nükleotid dizilerinin tamamlayıcısı olan hedef mRNA'lara bağlanıp translasyonel baskılama veya mRNA yıkımı ile transkripsiyon sonrası gen ekspresyo¬nunun düzenlenmesini gerçekleştirirler. mikroRNA'lar bu yo¬lağı kullanarak hücre proliferasyonu, hücre farklılaşması ve hücre ölümü gibi homeostatik süreçlerde önemli roller oynamaktadırlar. Bu çalışmada obez çocuklar ile sağlıklı normal kilolu çocuklar kıyaslandığında insülin direnci ile ilişkili bulunan plazma miR-103 ve miR-107 seviyelerinin nasıl değiştiğinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışma 5-17 yaşları arasında 40 (erkek: 18, kadın: 22) obez çocuk ile 5-17 yaşları arasında 40 (erkek: 20, kadın: 20) sağlıklı normal kilolu çocuklar üzerinde gerçekleştirildi. Obez çocuklarda 85-95.persentil arasında olanlar fazla kilolu, ≥95. persentil olanlar obez olarak kabul edildi. Kontrol vakaları klinik hiçbir şikayeti ve bulgusu olmayan gönüllü sağlıklı normal kilolu çocuklar arasından seçildi ve VKİ persentili ≤85. persentil olanlar çalışmaya alındı. Plazma miRNA 103 ve miRNA 107 ekspresyonu Real Time-PCR yöntemiyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic disease whose prevalence increased both in developed countries and developing countries and that increasingly influences children as much as adults. In parallel with this increase in childhood obesity, chronic diseases such as type-2 diabetes, metabolic syndrome, hypertension etc that are found in adults have become an important issue in childhood as well. microRNAs regulate gene expression after post-transcription with mRNA destruction or translational suppression connected to target mRNAs that are the complementary of its nucleotide sequence. By using this path, the miRNAs play important roles in homeostatic processes such as cell proliferation, cell differentiation and cell death. In this study, it is aimed to research how plasma miR-103 and miR-107 levels related to insulin resistance changed when comparing obese children to healthy normal-weight children. Study was made on 40 (male:18, female:22) obese children aged 5-17 and with 40 (male:20, female:20) healthy normal weight children aged 5-17. It is accepted as obese for obese children between the 85th and 95th percentile and ≥95persentile for overweight children. Control cases was selected among the voluntary healthy normal weight children who has no clinical complaint and finding and those having ≤85 percentile BMI were accepted for study. Plasma miRNA 103 and miRNA 107 expressions was analysed by the means of Real Time –PCR method.