Geleneksel ve tamamlayıcı tıp tutum ölçeği: Geçerlilik güvenirlik çalışması
Traditional and complementary medical attitude scale : Study of validity reliability
  1. Tez No: 447213
  2. Yazar: ELİF KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Araştırmada Geleneksel, Alternatif ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği (CACMAS)'nin geçerlilik güvenilirlik çalışması yapılarak, Sakarya Üniversitesi idari personelinin geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları hakkındaki tutumları, kullanma durumları ve etkileyen sebeplerin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Metodolojik ve tanımlayıcı nitelikteki araştırmanın evrenini Sakarya Üniversitesi'nin tüm birimlerinde çalışan idari personel oluşturmaktadır. Katılmayı kabul eden 597 kişi (% 79,5) çalışmaya dahil edilmiştir. Sosyodemografik özellikler ve tamamlayıcı tıp uygulamaları ile ilgili 26 soru, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp tutum Ölçeği'ne ait 27 soru olmak üzere toplam 53 sorudan oluşan anketler gözlem altında doldurulmuştur. BULGULAR: Araştırmaya katılanların % 62,8'i erkek, % 45,9'ü üniversite mezunu, % 15,6'sı yüksek lisans/doktora mezunudur. Yaş ortalaması 38,91 ± 9,62 SS'dır. Ankette kullanılan geleneksel ve tamamlayıcı tıp tutum ölçeğinin Cronbach alfa değeri 0,808 olarak bulunmuştur. Ölçeğin psikometrik özelliklerinin iyi olduğu saptanmıştır. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerinden en çok bilinen ilk beş yöntem kaplıca, masaj, dua etmek, bitkisel tedavi yöntemleri ve hacamattır. Katılımcıların % 40,0'ı ağrı nedeniyle tamamlayıcı tıp uygulamalarına başvurmaktadır. Katılımcıların üçte biri geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını seçme nedenleri arasında kolay erişilebilir olduğunu belirtirken, yaklaşık dörtte biri tamamlayıcı ve güvenilir olduğunu düşünmektedir. SONUÇ: Tamamlayıcı tıp uygulamaları hastalıklarda sık olarak başvurulan ve herkesin kullanımına açık uygulamalardır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: In the study, it is aimed to investigate the use, the attitude of complementary medicine practices among the administrative staff of Sakarya University by doing the validity and reliability of Complementary, Alternative and Conventional Medicine Attitude Scale (CACMAS). MATERIALS AND METHODS: The universe of this methodological and crosssectional study was employees of all units of Sakarya University as administrative staff. 597 people (%79.5) who agreed to participate in the study were included. Questionnaires, had 53 questions totally, 26 of which were about socio-demographic characteristics and complementary medicine practices, 27 of which were about complementary medicine attitude scale, were filled under observation. RESULTS: 62.8 % of participants was male, 45.9 % of participants was postgraduate, and 15.6 % of participants was postgraduate / doctorate. The mean age was 38.91± 9.62 SD. Cronbach's alpha value of the traditional and complementary medicine attitude scale in questionnaire was found 0,808. Physicometric features of it was found to be good. The most well-known five methods of traditional and complementary medicine methods were hot spring, massage, prayer, herbal treatments, stabbing. Forty percent of participants admitted to practice complementary medicine because of pain. One third of participants indicated that they choose traditional and complementary medicine because it is easily accessible, about one fourth of participants indicated that they choose traditional and complementary medicine because it is complementary and reliable. CONCLUSION: Complementary medicine methods are often referred in diseases and are available for everyone.