Normal ve hiperkolesterolemik tavşanlara vitamin D ilavesinin TAS, TOS, MDA ve paraoksonaz düzeylerine etkileri
The effects of vitamin d supplementation on normal and hypercholesterolemic rabbits on levels of TAS, TOS, MDA and paraoxonase
  1. Tez No: 447221
  2. Yazar: RAHİM KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızda normal ve hiperkolesterolemik erkek tavşanlara D vitamini ilavesinin total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS), malondialdehid (MDA), ve paraoksonaz-1 (PON-1) değerleri üzerine etkilerini araştırmak amaçlandı. Hayvanlar rastgele dört gruba ayrıldı. 1. Kontrol (n: 6), 2. D vitamini ilave (VitD) (n: 8), 3. % 0.5 Hiperkolesterolemi+D vitamini (HC+VitD) (n: 8), 4. % 0.5 Hiperkolesterolemili (HC) (n: 8). 1. ve 2. grup normal tavşan pelet yemiyle, 3. ve 4. grup önceden hazırlanmış olan % 0.5'lik kolesterol yemi ile 8 hafta süresince beslenildi. 2. ve 3. gruba oral yoldan günlük D vitamini 300 IU/kg olarak 8 hafta boyunca verildi. Tüm tavşanlardan deney öncesi ve 2 haftada bir kan örnekleri alındı. 8. haftanın sonunda kan ve karaciğer örnekleri alındı. Total kolesterol, HDL-kolesterol (HDL-C), LDL-kolesterol (LDL-C), trigliserit (TG), kalsiyum ve 25OH D vitamini seviyeleri alınan kanlardan bakıldı. TAS, TOS, MDA ve PON-1 ölçümleri ise hem alınan kanlardan hem de karaciğer dokularından çalışıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effect of vitamin D supplementation on total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), malondialdehyde (MDA), and paraoxonase-1 (PON-1) in values in healthy and hypercholesterolemic male rabbits. Animals were divided into four groups, randomly: 1. Control (n: 6); 2. Vitamin D (VitD) supplementation (n: 8); 3. 0.5 % hypercholesterolemic+Vitamin D (HC+VitD) (n: 8); 4. 0.5 % hypercholesterolemic (HC) (n: 8). Through 8 weeks, while 1st and 2nd groups were fed with normal rabbit pellets, 3rd and 4th groups were fed with previously prepared 0.5 % cholesterol feeds. During this process, 2nd and 3rd groups were orally administered with 300 IU/kg vitamin D for each day. Blood samples were collected just before the experiment and 2 weeks periods from all rabbits. End of the 8 weeks, blood and liver samples were collected. Total cholesterol, HDL-cholesterol (HDL-C), LDL-cholesterol (LDL-C) triglyceride (TG), calcium and 25OHD vitamin levels were measured from collected blood samples. TAS, TOS, MDA and PON-1 were measured from both blood samples and liver tissues.